Bu yazımızda dünyanın ilk akıllı telefonuna ilişkin olarak bilgilere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Cep telefonları zaman içerisinde büyük bir evrim yaşayarak akıllı telefon teknolojisini sunmuştu ve günümüzde akıllı telefonlar oldukça yaygın olarak kullanılıyor.
Akıllı telefonlar bilgisayarın sunduğu pek çok fonksiyonu da sunabilmesiyle kullanıcılar için güzel imkanlar taktim ediyor. Ancak akıllı telefonların piyasaya sürülmesi hiç de kolay olmadı. Akıllı telefonlar her ne kadar son ortalama 10 yıl öncesinde yaygınlaşmaya başlasada tarihi 1992 yılına kadar dayanmaktadır.

IBM mühendisleri 1992 yılında kişisel bilgisayar asistanı olarak bilinmekte olan PDA’ları mobil telefonlarla birleştirmenin vaktini geldiğini düşünüp harekete geçti ve bundan bir süre sonra BellSouth Hücresel Şirketi’nin katılımıyla çalışmalar hızlanarak 1993 yılında orijinal ismi IBM Simon Personal Communicator (IBM Simon Kişisel Telefon) olan dünyanın ilk akıllı telefon modelinin tanıtımı yapıldı.

Dünyanın ilk akıllı telefonu olan IBM Simon Personal Communicator (IBM Simon Kişisel Telefon) , Angler kod adıyla tasarlanmıştı ve ABD’nin Nevada kenti içerisinde yapılan COMDEX’92 (Computer Dealers’ Exhibition) fuarında yapılan tanıtım ile görücüye çıkmıştı. Sonrasında dünyada telefon alanında büyük mücadele ve atılımlara start verilirken, ilk akıllı telefon piyasaya sürüdüğü zaman 899 Dolar fiyat etiketine sahipti ve bir sene boyunca piyasada kalıp sonrasında piyasadan çekildi.

IBM Simon Personal Communicator (IBM Simon Kişisel Telefon) modeli ondan daha önce çıkan telefonlara göre önemli bir farklılık sunuyordu. O da e-posta gönderimi, faks, ajanda, dünya saati gibi fonksiyonları uygulayabilmesiydi. Böylece bilgisayarların yapabildiği işlemleri yapabilen bir ürün olarak öne çıkmıştı. IBM Simon Personal Communicator (IBM Simon Kişisel Telefon) üzerinde oynanabilecek mini oyunlar bile bulunuyordu. Metin tahmin edebilen yazılıma sahip olan ürün böylece bu özellikleri hiçbir tuş olmadan dokunmatik ekranı aracılığıyla gerçekleştirebilmesiyle de bir ilkti ve teknolojik dünyada çığır açan bir model olmuştu.

(Visited 22 times, 1 visits today)