Elektronik spor teriminin kısaltması olan Espor hakkında bilmeniz gerekenlere değiniyoruz. İşte detaylar…

Teknolojinin gelişimiyle beraber son zamanlarda pek çok farklı iş ve hobi de ortaya çıktı. E-spor da bunlardan biri olup, sporun dijital ortama yansıyan halidir. Örneğin futbol gibi sporların dijital ekranlarda video oyunu turnuvaları olarak sunulması olarak kabul edilebilmektedir. E-spor alanında sadece spor oyunları yer almamakta, Counter Strike, DOTA , Worlds of Tanks, League of Legends ve daha pek çok oyun da yer almaktadır.

E-spor her ne kadar son yıllarda adını duyuruyor olsada aslında dünyada ilk defa 1980 yılında ‘Atari’ tarafından konsol oyunu olan “Space Invaders” için hazırlanan turnuva ile kendisini göstermiştir. Zaman içerisinde PC oyunculuğunun artması, Yerel Ağ üzerinden oynanmakta olan çok oyunculu oyunların gelişmesiyle turnuvalar çeşitlenmiş, veriler ödüllerle de cazip hale getirilmiştir.

Esporda oyuncular rekabet ortamına dahil edilir. Onların zekaları kullanma, hızlı düşünme, ekip kurabilme gibi yetenekleri geliştirebilmesi, global bir ağ alanının olması dikkat çekmektedir. Rastgele rakip eşleştirme sisteminin bulunması v.b. hususlar da esporu daha cazip bir hale getirmektedir.

Türkiye genç nüfus anlamında oldukça kalabalık bir ülkedir ve bu durum e-sporun ülkemizde ilgi görmesini sağlamıştır. Türkiye günümüzde e-spor için sıkı takipçi konumunda olup, her geçen gün daha fazla kişi e-spora ilgi göstermekte ve bu alana katılmaktadır. E-sporun ülkemizde popüler olmasını sağlayan en büyük unsurlardan birisi de Riot Games tarafından ülkemize yapılan yatırımlardır. Riot Games’in yoğun çalışmaları ülkemizde pek çok kişiyi takipçi konumunda katılımcı konumuna getirmiştir.

Espor günümüzde spor kulüplerinin de katılıp takımlarını kurduğu bir alan olmuştur. Ülke genelinde turnuvalara ve dünya genelinde turnuvalara katılımlarla devam eden e-sporda şu an Galatasaray. Beşiktaş, Fenerbahçe ve daha pek çok e-spor takımı kurulmuştur ve mücadele etmektedir. Bu takımlarda oynamaya hak kazanan oyuncular güzel ücretler elde edebilmektedir.

(Visited 21 times, 1 visits today)