Bu içeriğimizde EFT ve havalenin ne olduğuna değiniyor, EFT ve havale hakkında bilgiler veriyoruz.

EFT işleminin açılımı Elektronik Fon Transferi olup, kurumlar ve bireyler arasında gerçekleşmekte olan para alışverişini internet üzerinden gerçekleştirmeyi sağlamaktadır. EFT sürecinde gönderen, banka, alıcının bankası ve alıcı olarak dört temel unsur bulunmakta. Bu dört temel unsura ait bilgilere sahip olduğunuz zaman onay süreci başlamakta. İlk etapta yatırmış olduğunuz miktar ve hesabınızın yeterliliği kontrol edilmekte ve herhangi bir sorun yok ise EFT ücreti düşülerek (Bazı anlaşmalar kapsamında ise alınmıyor) ödeme gerçekleştiriliyor.

EFT işlemlerinde bankadan bankaya transfer söz konusu yani Vakıfbank üzerinden Finansbank hesabınıza para göndermek istediğiniz zaman bunu mesai saatleri içerisinde yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde EFT talimat olarak algılanıyor ve ilk iş gününün sabahında karşı tarafa ödeniyor. Para gönderme işlemleri hem internet üzerinden hem de bankalara giderek yapılabilmekte olup, online ortam üzerinden yapmak daha zahmetsiz ve hızlı bir işlem sağladığından artık daha fazla tercih ediliyor. Eğer aynı bankadan bir hesaba veya anlaşmalı bankanın bir hesabına havale gönderirseniz mesai saati gözetmeksizin gece de olsa para beş on dakika içerisinde aktarılıyor.

Havale işlemlerinin farklı çeşitleri bulunuyor. Örneğin bir kişinin ismine havale gönderebiliyorsunuz. Bunun için kişinin hesabı çekebileceği banka şubesini seçmeniz, ardından TC kimlik numarasını veya vergi kimlik numarasını girmeniz, ad soyadını, telefon numarasını girmeniz gerekiyor. Bu şekilde para gönderdiğiniz zaman parayı göndermiş olduğunuz kişi, göndermiş olduğunuz şubeye gidip kartsız işlem olarak veya memurlara müracaat ederek parayı çekebiliyor. Bu özellikle telefon ve banka hesabı kullanımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilere para gönderirken işe yarıyor. Kredi kartına havale gönderme gibi havale türleri de bulunuyor. Kredi kartına havale gönderirken de banka seçimi, kart numarası, tutar ve açıklama yazarak işleminizi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz.

(Visited 25 times, 1 visits today)