Bu içeriğimizde aracın egzozdan duman atması hususuyla ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte yarıntılar…

Egzozda duman atması hususunda dikkat edilmesi gereken kıstas dumanın hangi renk olduğudur çünkü çıkan dumanın rengi farklı arızaların göstergesidir. Örneğin egzozdan beyaz duman atılması ve su damlaması ciddi bir sorun olabileceği gibi önemsiz de olabilir. Eğer duman atması 5 saniyeden uzun sürmekte ise silindir kapak contasının yanık olma ihtimali yüksektir. Bu hususta emin olabilmek adına araç üzerindeki tepkimeleri gözlemlemek gerekir. Eğer conta yanık durumda ise araç sürekli su eksiltecektir ve radyatör kapağını açmak istediğiniz zaman kapak basıncın etkisiyle metrelerce yukarı fırlayabilmektedir. Bunun yanında motor yağına su karışabilir.

Eğer sadece beyaz duman atması var ise durum soğuk havadan kaynaklanabilir. Bu bir arıza olmaz ve herhangi bir müdahale gerektirmez çünkü motorun içerisindeki yanmış gaz ısındığından dışarıdaki soğuk nedeniyle meydana gelebilir.

Gri renk duman atma

Eğer aracın egzozu gri renkli duman atıyor ise pek çok farklı sorundan söz edilebilir. Bu sorunlardan bazıları basit işlemler olup bazıları ise büyük maliyetler çıkarabilmektedir. Bu nedenlerle kaynağının doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Turbonun yağ yakmasıyla dumanın gri renk olması da karşılaşılabilecek en kötü sonuçlardandır.

Mavi renk duman atma

Mavi duman atma durumu motor sorununu işaret etmektedir. Motorun gürültülü çalışması, aracın performansının düşmesi, yakıt seviyesinin yükselmesi gibi motora bağlı diğer sorunlar da meydana gelir. Aynı zamanda yağ yakması ve çeşitli diğer motor sorunları da meydana gelmektedir. Motorun rektifiye edilerek yenilenmesini gerektiren bir durumdur.

Siyah renk duman atma

Egzozdan siyah renk duman atılması aracın fazla yakıt tükettiğini gösterir. Hava sensörleri, hava filtresi, enjektörler ve çeşitli ayar bileşenlerinde problem olduğunu göstermekte olup, periyodik bakımı geciken araçlarda yaygın olarak görülür. Motorun çalışması gerektiği gibi çalışmadığını gösteren bir durumdur.

(Visited 9 times, 1 visits today)