Yeni yazımızda arabaların camında yer alan kodların ne olduğuna, ne anlama geldiğine ilişkin olarak bilgilere değinmekteyiz.

Araç camları standart camlara nazaran daha farklı bir yapıdadır. Özellikle kaza anında hasarı en aza indirmek için özel olarak üretilmişlerdir. Bu sebeple araç camları için kullanılmakta olan bazı sertifikalar bulunmaktadır.

Araba camının üzerinde çeşitli harfler, sayılar ve simgeler vardır. Özellikle de yeni bir araba almadan önce bu kodları incelemek önem arz etmektedir. Araba camlarının belirli standartları bulunmakta olup, kodlar bunları ifade eder.

Kodlar ilk olarak otomobil markası ve cam üreticisinin ismine yer vermektedir. Otomobil cam üreticileri arasında AGC Automotive, Pilkington, Saint Gboain gibi ünlü üreticiler vardır. Bu markalar tamperli, çok katmanlı, lamine gibi cam türleri sunarlar.

Cam üzerinde roma rakamıyla kodlanmış olan semboller ise araç camı ile ilgili olarak önemli bilgiler verir. I -kodu Güçlendirilmiş ön cam anlamına gelirken II kodu standart çok katmanlı ön cam, III camı işlenmiş çok katmanlı ön cam, IV kodu plastik cam anlamına gelmektedir.

E harfiyle başlamakta olan kodlar ülke kodlarını ifade eder. Mesela E1 kodu camın Almanya’da onaylandığını göstermekte olup, E37 kodu ise camın Türkiye’de onaylandığı anlamına gelir. DO, AS ve M kodları ABD standartlarına uygun olduğunu gösterir. Avrupa güvenlik standardı ise ECE R43 kodları ile temsil edilir.

Her cam üzerinde yazanlar farklılık arz eder çünkü bazıları mesela Avrupa’da onay alırken bazıları ise ABD’de onay almıştır. Bu yüzden farklı kodlara yer verildiğini görürüz. Çin güvenlik standartlarına uygunluğu belirten kodlar CCC ile başlar veya E000039 şeklinde olur.

Araba camlarının markaları ile standartları orjinalinden farklı ise arabanın daha önce camlarının patlamış, büyük bir kazaya maruz kalmış olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Dolayısıyla araba camlarını araçlarla ilgilenen herkesin incelemesi ve kodların anlamlarını bilmesi gerekmektedir.

(Visited 27 times, 1 visits today)