Bu içeriğimizde otomatik vites bir aracın kullanımıyla ilgili olarak bilinmesi gereken bazı püf noktalara değiniyoruz.

Araçların çoğu doğru olarak kullanılmadığı zaman karşınıza farklı parçalardan meydana gelen çeşitli sorunlar çıkabilmektedir. Özellikle otomatik vitesin kullanımında çok daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.
Otomatik vites bir aracı kurallara uyarak şanzımanı da yormayacak bir biçimde kullanmak gerekiyor. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

Vitesin N’ye Alınması Hususu

Otomatik vites bir araç duraklatıldığı zaman şanzımanın üstündeki yükü azaltabilmek için vites sık sık Nötr duruma getirilmekte ancak bu her zaman iyi olmaz. Vitesi N’ye attığınız zaman şanzıman neredeyse devre dışı kalır ve nötr vites otomobili park etmeye yakın bir vites olduğu için tekrardan hareket vitesine almak sakınca teşkil edebilir. Kısa vadeli duraklamalarda vitesi D konumunda tutmak daha isabetli olacaktır.

Şanzıman Yağı

Motor yağınızda kullanmanız gereken yağı mutlaka bilmeniz ve doğru yağı almanız gerekir. Şanzıman yağı doğru seçilir ve gereken periyotlarda düzenli olarak değişimi sağlanırsa otomobilin şanzıman sistemi genel olarak daha kusursuz bir şekilde çalışma sergileyecektir ve hatta vites geçişlerinde sarsıntı yaşamamanız mümkün olacaktır.

Araba Tam Durmadan Vites Değiştirilmesi

Otomatik vitesli araçlarda araba durmadan N veya R konumuna getirmeyin. Şanzımana zarar görmemesi için buna mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Araçlarda durmadan önce N, D, R vitese atma uygulanırsa şanzımanda kısa süreli problemler ortaya çıkabilir.

Yakıt almak için fazla beklemeyin

Otomatik vites araçlarda yakıt deposunu boş bırakmamak gerekiyor. Çünkü manuel otomobillerdeki gibi otomobilinizi hareket ettiremeyebilirsiniz ve çoğu otomatik vites otomobil aracın motoru çalışmadan vites değiştirmeye imkan sağlamamaktadır. Özellikle aracın park hailninde olduğu durumlarda hareket ettirmek neredeyse imkansız hale gelecektir.

(Visited 20 times, 1 visits today)