Yeni yazımızda elektronik park frenine ilişkin olarak bilinmesi gerekenleri derledik. İşte ayrıntılar…

Geleneksel el freninde kolu yukarı çektiğinizde arka frenlerin her birine giden iki kablo ile frenleri sıkmış olursunuz. Elektronik park freni, bu mekanik olan sistemin yerine elektrikli fren uygulamaktadır. Düğmeye bastığınızda her fren kaliplerindeki motorlar balataları diske sıkıştırmakta olup, düğmeye basıldığı zaman fren mekanizmasının sesini duymanız mümkündür. Elektronik el frenini serbest bırakabilmek için arabayı hareket ettirmek yeterli olmaktadır. Bazı modellerde de arabayı ilk çalıştırdığınız zaman ayağınızı frenin üzerine koymanız, elektronik el frenini devre dışı bırakmak için itmeniz gerekmektedir.

Elektronik park freni, elektrikle çalıştığından fren balatalarının değiştirilmesi için bir profesyoneli ziyaret etmek gerekmektedir. Balataları çıkarabilmek, ferin kaliperlerini açmak için tanılama dizüstü bilgisayarı gerekecektir. Elektronik fren, mekanik el freni gibi olmadığı için bazı tutkunların el freni çekerek eğlenmeye çalışmasının önüne geçer çünkü elektronik park frenlerini hareket halinde iken devreye sokmak mümkün değildir.

Genel yapı olarak mekanik el freni yerine daha modern ve kullanımı daha az uğraş gerektiren elektronik park frenleri, eğimli yollarda rahatlıkla kalkış yapabilmeniz için gereken desteği de sunmaktadır. Bazı modellerde ekstra özellikler de bulunmaktadır. Örneğin bazı modern araçlarda otomatik bekletme özelliği yer alır. Bir kavşak noktasına gelindiğinde veya trafik ışıklarında araç durduğunuzu tespit ettiği zaman sizin için frenlere basılı tutar. Böylece ayaklarınızı frende tutmak zorunda hissetmezsiniz. Debriyaja bastığınızda ise frenler kendisini serbest bırakır.

Oldukça faydalı ve rahat bir kullanımı olan elektronik park frenleri, arka frenlere giden fiziksel bir kablo da olmadığı için zamanla aşınan kablonun kopması gibi bir sorunla karşılaşmanızın da önüne geçmektedir. Otomobilin merkez konsolunda vites kolunun olması durumuna gerek kalmayacağından otomobil içerisinde alan da açılarak daha hoş bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

(Visited 14 times, 1 visits today)