HDD aygıtlarına yönelik yapılan testin sonuçlarına göre hangi HDD markalarının daha sık arıza verdiği hususu tespit edildi. İşte habere ilişkin tüm detaylar…

Günümüzde SSD aygıtlarının HDD aygıtlarına nazaran daha avantajlı olduğu bilinmekte ancak HDD’lerin gerek uygun fiyat gerekse yüksek depolama kapasiteleri sunmaları nedeniyle hala bazı kullanıcılar tarafından ilk tercih sebebi olduğu da biliniyor. Özellikle yüksek depolama alanına gereksinim duyan oyuncular tarafından HDD aygıtlarına hala yoğun bir ilgi olduğunu belirtmek gerekiyor. Peki HDD markaları arasında ürünleri en çok bozulan markalar hangileri?

HDD’de kullanım ömürlerine göre en başarılı ve başarısız markalar:

HDD aygıtlarında hem dayanıklılık hem de güvenlik önemli bir unsur olup, Secure Data Recovery tarafından yapılmış araştırmanın sonuçlarına göre kullanım ömrü bakımından en iyi işi 34.799 saatlik kullanım ömrü sunması ile Toshiba çıkarıyor. Hitachi ise 18.632 saat ile sonuncu olurken, diğer popüler HDD üreticilerinden Seagate 23.298 saat, Western Digital ise 25.676 saat kullanım ömrü sunuyor.

HDD’lerin bozulma riski hususunda diğer önemli faktörün ise bekleyen sektör sayısının olduğunu belirtmek gerekiyor. HDD aygıtlarında bekleyen sektör sayış ne kadar fazla ise HDD’nin bozulma riski de o kadar artmış oluyor. Bu hususta en kötü sonuç yine Hitachi markasına ait olup, Hitachi 3.348 adet bekleyen faktör sayısına sahip. Onu Seagate takip etmekte ve 2.671 bekleyen sektör adedi bulunuyor. Maxtor ise 228 bekleyen sektör ile çok iyi bir performans sergiliyor en başarılıları ve onu 529 adet ile Samsung takip ediyor.

Disk sayılarında popülerlik konusunda ise en öne çıkan marka Western Digtial olup, piyasadaki HDD’lerin yaklaşık %47’si WD marka ve onu %28 ile Seagate takip ediyor. İki markanın da ülkemizde en çok tercih edilen HDD üreticileri olduğunu belirtmek gerekiyor.

(Visited 5 times, 1 visits today)