Geçtiğimiz yıl oyun sektöründe bir durağanlık söz konusu olmuştu ancak 2023 yılının önümüzdeki aylarında oyun sektöründe önemli hareketliliklerin yaşanması bekleniyor. İşte habere dair detaylar…

Pandemi döneminde video oyunlarına olan ilgi daha çok artmıştı. Evlerine kapanan insanlar çok daha fazla oyunlarda vakit harcamış ve bu durum oyun dünyasında yeni rekorların oluşmasına neden olmuştu ancak 2022 yılı daha durağan bir yıl olmuştu.

Oyun pazarı araştırma şirketi Newzoo, pandeminin etkisini yitirdiği 2022 yılı için genel bir rapor yayınladı. Yaptığı araştırmaların sonucunda 2022 yılının oyun sektörü için pek iyi geçmediğini gözler önüne serdi. PC ve konsol oyunları 2022 yılında 92.3 milyon dolar gelir elde ederken 2021 yılına nazaran %2.2 oranında bir düşüş gözlemlendi. Geçtiğimiz yıl PC oyuncu saylısı 1.1 milyar, konsol oyuncularının sayısı ise 611 milyon oldu. Bilgisayar ve konsol kullanıcılarının ortalama oyun süresinin 2022 yılında 2021 yılına nazaran %23 oranında azaldığına dikkat çekildi. Bunun nedeninin de salgın öncesi döneme geri dönülmüş olması olduğu düşünülüyor.

2022 yılında meydana gelen düşüşe rağmen ABD pazarında her platformda oyuna ilişkin harcama miktarının ortalama 200 Dolar olduğu açıklandı ve her platformda oyuncu başına ortalama 15 oyun düştüğünün altı çizildi. Oyun gelirlerinin büyük bir kısmı ise ABD ve Çin arasında bölüşülmüş gibi gözüküyor. İki ülke de gelirlerin %48’ini oluşturmaktadır.

Önümüzdeki aylarda hareketlilik bekleniyor

Araştırma şirketleri, yeni piyasaya sürülecek olan iddialı oyunlarla beraber 2023 yılı tamamlandığında verilerin daha iç açıcı olacağını düşünüyor ve 2022 yılına nazaran daha iyi bir tablonun söz konusu olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Kadın oyuncu sayısının da 2023 yılında daha da artması bekleniyor. Son veriler kadın oyuncu sayısının %40’a yükseldiğini ve böylece her on oyuncudan dördünün kadın olduğunu ortaya koyuyordu. 2023 yılında oyun oynayan kadın sayısının daha da artması bekleniyor.

(Visited 5 times, 1 visits today)