Yapılan bir araştırmaya göre teknolojik cihazlar kullanarak büyüyen ve genel olarak ekrana çok bakarak vakit geçiren çocukların iletişim becerilerinde gelişme kaydedilmesi güçleşiyor. İşte habere ilişkin tüm detaylar…

Günümüzde tablet, bilgisayar, telefon, televizyon gibi cihazlar son derece yaygın bir şekilde kullanılıyor ve bu cihazların hepsinin temel ortak noktası ekrana sahip olmalarıdır ve bu ekranlara çok fazla bakarak vakit geçiren çocukların diğer çocuklara göre iletişim becerisi konusunda daha başarısız olduğu açıklandı.

Japonya’daki Osaka Üniversitesi ve Hamamatsu Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre tablet, telefon, bilgisayar gibi cihazlarda günde bir saatten fazla zaman geçiren 2 yaşındaki çocukların büyümesinde ve gelişiminde olumsuz etkiler gözlemleniyor. 2 yaşındaki çocukların hareketsiz zaman geçirmesinin tehlikeli olduğu, 1 saatten fazla ekrana maruz kalmamaları gerektiği de aktarılıyor.

Günde 1 saat veya daha fazla ekran süresi, bazı iletişim ve günlük yaşam becerilerini etkiliyor ancak selam verme veya özür dileme gibi temel bazı sosyalleşme becerilerinde herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edildi. İletişim becerilerinin derinine inildiğinde ise bu hususta örnek olarak düşünceleri ifade teme gösteriliyor ve söylenenleri kolay anlama gibi beceriler önem arz ediyor ve etkilenenlerin de bunlar olduğu bildiriliyor. Günlük yaşam becerileri ise etrafı toplayıp ev işlerine yardım etmek olarak tanımlanıyor ve ekranda çok vakit geçirilmesiyle beraber oluşan problemlerin dışarıda fazla zaman geçirmek ile azaltılabileceğinin altı çiziliyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre çocukların dışarıya çıkması da oldukça önemli çünkü günde 30 dakikadan fazla dışarıda oyun oynayan çocukların günlük yaşam becerileri ciddi manada artıyor. Ekran süresiyle ortaya çıkan olumsuz etkiler sınırlı olsada çocuğun sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi içir ufak yaşlarda iken sürekli ekrana bakmaması gerekiyor. Peki sizin konuyla ilgili olarak görüşleriniz nelerdir? Hemen aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

(Visited 10 times, 1 visits today)