Bu zamana kadar yapılan pek çok araştırma, teknolojiyi gereğinden fazla kullanan teknoloji bağımlısı çocukların güç olarak diğerlerine nazaran çok daha zayıf olduğu sonucunu ortaya çıkarmaktadır. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Teknolojinin çok yoğun bir şekilde kullanılması çocuklarda güçsüzlük gibi sorunlara yol açtığına yönelik bu zamana kadar pek çok araştırma sonucu yayınlanmıştır. Hatta bazı uzmanlar bazı çocukların makas ile kağıt kesmek konusunda bile başarısız olduğunu ifade etmektedir. Bu günümüzde ciddi bir sorun olarak öne çıkmaktadır.

Çocuğu oyalamak için eline tablet veya telefon vermeyin

Artık pek çok ebeveyn ufak yaştaki çocuklarına ağlamamaları, uslu durmaları için telefon verir. Böylece kendilerine vakit ayırabilir veya ev işlerini yapabilirler fakat bu iyi bir yöntem değildir çünkü çocuğa zarar verecektir. Ancak bunun yerine çocukların el becerilerini artırabilecek ve güçlenmelerini sağlayabilecek kolay görevleri yapmaları ve onlarla oyalanmaları sağlanabilir.

Çocuğun elinde emzik bulunması bile telefon olmasından daha yararlı olacaktır. Çünkü çocukların parmak kas kuvvetine ihtiyaç duyan aktiviteler yapması gerekir. Çocuk kalem tutabilecek yaşa geldiği zaman eline mutlaka kalem verilmeli ve onun yazı yazma becerisini sınanmaya başlaması sağlanmalıdır. Ancak günümüzde pek çok çocuk temel hareket becerilerine sahip olmadan okullara gitmekte ve becerileri zayıflamaktadır. Teknolojinin yoğun olarak yaygınlaşmasıyla beraber çocukların ince motor becerilerini kaybetmeye başladığı da bilinen bir gerçektir. Ebeveynlerin çocukların becerilerini artırabilmeleri için onlara gereken zemini hazırlaması gerekmektedir.

Teknoloji bağımlısı çocuklar genelde ekranda geçirdikleri süreyi kendileri kısıtlamayı reddeder. Bu nedenle ebeveynlerin çocukların ekran başında geçirdikleri zamanı iyi analiz etmesi ve sınırlandırması gerekmektedir. Aynı zamanda günümüzde 2-5 yaş arası çocukların %30’unun olması gerekenden çok daha fazla kiloya sahip olduğuna yönelik raporlar bulunmaktadır. Bunun da yine çocukların teknoloji bağımlılığı ve sonucunda hareketsiz yaşam ile ilgili olduğu varsayımında bulunulmaktadır.

(Visited 15 times, 1 visits today)