Yeni yazımızda lastik hava basıncının yüksek olması veya düşük olması sebebiyle yaşanabilecek olan olumsuzluklara dair bilgilere yer veriyoruz.

Araçların yol ile temasını sağlamakta olan unsur lastiklerdir. Bu yüzden lastiklerin hava basıncının doğru bir şekilde ayarlanması önemlidir. Peki lastik hava basınçları doğru bir şekilde ayarlanmadığında ne gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir? Yazımızda bununla ilgili olumsuzluklara detaylarıyla değindik.

Lastik hava basıncının yüksek olması durumunda yaşanabilecekler:

  • Virajlara sert bir şekilde girmeniz durumunda aracın savrulması durumuyla karşı karşıya kalırsınız. Bunun seviyesi lastik havasının seviyesine göre değişkenlik arz edecektir.
  • Yakıt tüketiminde bir artış meydana gelir. Bunun yanında direksiyonu kontrol etmek biraz daha zor bir hale gelir.
  • Lastiklerin diş kısmı yere temas edeceği için lastiklerin daha kısa sürede yıpranması sorunu meydana gelecektir yani lastikler daha çabuk aşınacaktır.
  • Araç içerisinde yolcuların konforu olumsuz olarak etkilenir çünkü lastiğin yolla teması düşeceğinden herhangi bir çukurda başınızı aracın tavanına çarpacak kadar hoplayabilirsiniz.

Havası az olan lastikler nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklar:

  • Yoldaki engebelerden geçerken konforunuz ciddi manada bozulur. Bunun yanında lastik direnci artacağı için yakıt tüketiminde olması gerekenden fazla bir sarfiyat söz konusu olur.
  • Lastik yere fazlaca basacağından direksiyon ağırlaşacaktır. Dönmek istediğiniz zaman direksiyonu çevirdiğinizde insan üstü bir efor sarfetmeniz gerekebilir.
  • Kaygan zemindeyken otomobili kontrol etmeniz daha zor bir hale gelir.

Bu gibi nedenlerden araçlarda lastik hava basıncının ideal oranlarda olması gerekir. Yani lastik havanızın ne az ne de fazla olması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak lastik ebatlarını bilmeniz ve lastiğin üzerinde yer alan bilgileri okumanız gerekmektedir. Sürüş emniyetiniz açısından sakıncalı durumda gözüken lastikleri en kısa sürede değiştirmeniz önem arz edecektir. Aracınızda mutlaka yedek lastik bulundurmaya da özen göstermenizi önermekteyiz. Araç lastik havasıyla ilgili diğer bilgiler için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili yazımızı görüntüleyebilirsiniz.

Araç Lastik Havası Kaç Olmalıdır?

(Visited 5 times, 1 visits today)