Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi fazla bilgisayar kullanmanın da önemli bazı zararları bulunuyor. İşte bilgisayarı fazla kullanmanın neden olduğu zararlar…

Bilgisayar, teknolojinin en büyük icatlarından biri olup, insanlar hemen hemen her işlerini bilgisayarlar ve telefonlar aracılığıyla hallediyor. Ancak bilgisayarların neden olduğu bazı zararların bulunduğu da bir gerçektir. Zararlar özellikle fazla kullanım halinde ortaya çıkmaktadır.

Sosyal hayatın aksaması

Bilgisayarın fazla kullanılmasının zararlarından birisi sosyal yaşamın olumsuz olarak etkilenmesidir. Aile ilişkilerinin zayıflamasına, insanlarla iletişimin bitme noktasına gelmesine, dolayısıyla sosyal hayatın zarar görmesine sebep olur. Aynı zamanda kişinin dışarıya çıkıp hava almasına engel olmaktadır ve böylece evin içerisinde sürekli vakit geçirmeye sebebiyet verir.

Uyku ve yemek düzensizliği

Bilgisayarın fazla kullanılması sosyal hayatın da ötesine geçerek uyku düzensizliği ve hatta yemek yeme konusunda düzensizlik yaşanmasına sebep olabilmektedir. Kişi eğer okula veya işe gidiyorsa geç kalmasına veya uykusuz bir şekilde gidip gelmesine sebebiyet verebilir. Uykusuz kalındığı zaman bir işin başarılma yüzdesi ciddi oranda düşmekte olup, okul çağlarındaki çocukların bilgisayar ile çok zaman geçirmesi derslerine yeteri kadar vakit ayıramamasına da sebebiyet verecektir.

Sağlık sorunları

Bilgisayar başında fazla zaman geçirmek baş ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olur ve bunların zaman içerisinde kronik bir hale gelmesine sebebiyet verir. Bunun yanında kişinin göz rahatsızlıkları yaşamasına da sebep olabilmektedir. Bilgisayar ekranının yaydığı radyasyonun da insan sağlığı için zararlı olduğu bilinmekte olup, bu sorunları yaşamamak adına bilgisayar kullanımının sınırlandırılması gerekmektedir.

Sosyal medya ve bilgisayar bağımlılığı ilişkisi

Sosyal medya bağımlılığı da bilgisayarın çok kullanılması gibi günümüzde önemli sorunlardan biridir ve PC’nin fazla kullanılmasına neden olmaktadır. Sosyal medya hesaplarının akıllı telefonlar üzerinden her daim kolayca açılabilmesi de onları daha yaygın hale getirmektedir. Dolayısıyla sosyal medya bağımlılığının hem PC hem de akıllı telefonlarda söz konusu olduğu bir gerçek olup, hem fazla bilgisayar kullanımının hem de fazla sosyal medya kullanımının önüne geçilmesi gerekir.

(Visited 32 times, 1 visits today)