Belediyelerce vatandaşlara SMS gönderimi yapabilmek için kullanılmakta olan Femtocell ile ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Otobüs ile seyahat etmekte olan kişilere belediyeler tarafından hoş geldin şeklinde SMS gönderilmektedir. Yolculuğun örneğin yarısına kadar geldiğinizde bir SMS gelir ve il sınırlarına girdiğiniz belediye Hoş Geldin mesajı gönderir. Böylece belediyenin şehre girmiş olduğunuz nasıl anladığını merak edebilirsiniz.

Konum merkezli bir SMS almak için illaki bir şehirden başka bir şehre geçmeye de gerek yoktur. İlçeler arasında geçişlerde bile ilçe belediyelerince bu SMS’ler gönderilebilir. Çünkü belediyeler vatandaşlara bu tarz SMS’ler yollayabilmek için Femtocell teknolojisinden yararlanmaktadır.

Femtocell teknolojisi bulunmayan belediyeler ise operatörler aracılığıyla yapılan anlaşmalar doğrultusunda SMS gönderimi yapabiliyor. Femtocell teknolojisine dönecek olursak; Bu teknoloji Motorola tarafından 2002 yılında icat edilmiş olan ve 2004 yılından sonra kullanımı yaygınlaşan bir teknolojidir. Mini baz istasyonu veya ev baz istasyonu olarak da tanımlanabilmektedir.
İsminden de anlaşılabileceği üzere baz istasyonlarının bulunmadığı veya sinyalinin yetersiz seviyede kaldığı noktalarda çok düşük maliyetle hizmet vermekte olan Femtocell’in ortalama menzilinin 10 metre kadar olduğu bilinir ve kısa menzilleri nedeniyle genelde iki baz istasyonu arasında kapsama alanı dışında kalan yerler için kullanılır.

Femtocell evde, ofiste veyahut kurum olarak insanlara SMS göndermek için kullanılabilmektedir ancak bu yasalara karşı sorumluluğunuzu değiştirmez. Femtocell kullanırken dinleme veya takip kaydı yapılmayacağına dair sözleşme imzalanması gerekiyor. Femtocell kullanırken alınan riskler ile gündelik hayatta kullanılan baz istasyonlarındaki riskin tamamen eşit olduğunu bildirmek gerekmektedir. Rahatsız edici olduğunu düşündüğünüz bu tarz SMS’leri engelleyebilmek için mesajı gönderen belediyeye telefonla ulaşıp şikayetinizi iletmeniz aynı durumu yaşamamanızı sağlayacaktır. Konuyla ilgili olarak hemen aşağıdaki yorum kısmından görüşlerinizi iletebilirsiniz.

(Visited 19 times, 1 visits today)