Fitbit markası Charge 5 modelini iki ay önce kullanıcılara sundu ve şimdi de cihaz için önemli bir güncelleme çıktı.

Eylül ayında Charge 5 akıllı bilekliğini piyasaya süren Fitbit, yeni modeli bazı özelliklerden yoksun olarak satışa sunmuştu. Bunlar arasından en dikkat çekeni EKG uygulamasının olmamasıydı. EKG takibi kullanıcılara kalp atış hızlarını tüm gün ölçebilme gibi bir hizmet sunmakta olup bu noktada önemli bir sağlık özelliği olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple Charge 5’te bu özelliğin bulunması gerektiği düşünülüyordu.

Piyasaya sürülmesinin üzerinden iki ay geçen Charge 5 modeli için yeni bir güncelleme yayınlandı. Çıkan yazılım güncellemesi ile EKG uygulaması ve ne kadar sıkı çalışmanız gerektiğiyle ilgili olarak bilgiler veren Günlük Hazırlık Puanı fonksiyonu aktif hale getirildi. Böylece Fitbit Charge 5 kullanıcıları güncellemeyi uyguladıkları taktirde özelliği kullanabiliyor.

Parmaklarınızı Charge 5 cihazının her iki yanında yer alan paslanmaz çelik panellere koymanız ve 30 saniye kadar beklemeniz halinde cihaz kalp atış hızınızı okuyabiliyor. EKG uygulaması ile atriyal fibrilasyonu değerlendirmek maksadıyla kalp ritminizi ölçüyor. Eklenen Yeni Günlük Hazırlık Puanı ise , o gün yapmış olduğunuz çalışmalara yönelik olarak veriler sunuyor ve böylece size bazı önerilerde bulunuyor. Kalp atış hızı değişikliğinizi, uykunuzu değerlendiriyor ve buna ilişkin olarak puanlamada bulunuyor.

Fitbit Charge 5 modeli ülkemizde de satın alınabiliyor ancak fiyatının 1.999 TL olduğunu belirtelim. Bu bağlamda her kullanıcıya hitap edemediğini belirtmek gerekiyor. Fitbit Charge 5 akıllı bilekliğinin 20 egsersiz modu, otomatik egzersiz tanıma özelliği, 200’den fazla antrenman programı, V02 tahmini gibi fonksiyonları bulunmakta olup, EDA sensörüne sahip olan ürün böylece ter bezlerindeki değişiklikleri ölçerek vücudun stres durumlarında verdiği tepkileri ölçebiliyor. Bu bağlamda önemli fonksiyonlara sahip olan ürün, aldığı son yazılım güncellemesiyle daha da iddialı bir hale gelmiş oldu.

(Visited 41 times, 1 visits today)