Bu yazımızda giyilebilir teknoloji ürünlerine ilişkin bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte konuya dair detaylar…

Giyilebilir teknoloji, üzerimize giyebildiğimiz teknolojik aletlere verilen genel bir isimdir. Ancak giyilebilir ürünü teknolojiye dahil edebilmek için akıllı sensörlerin gelen bilgileri cihazlara bağlanarak iletmesi gerekmektedir. Yani örneğin sıradan bir kulaklık giyilebilir teknoloji olarak kabul edilemez çünkü bilgiyi akıllı cihazlara aktarma, akıllı cihazlara veri akışında bulunma gibi fonksiyonları bulunmamaktadır.

Giyilebilir teknoloji özellikle son yıllarda büyük ilgi gösterilen bir alan olsada hala tam olarak yaygınlaşamamıştır. Özellikle dolar kuru ve vergilendirmelerin yüksek olmasından dolayı bizim ülkemiz için bunu söyleyebiliriz.

Günümüzde en yaygın olarak bileklere takılan giyilebilir cihazlar kullanılmaktadır. Bunlardan başlıcaları akıllı saatler ve akıllı bilekliklerdir. Bunun yanında boyun bölgesine asılan ,vücuda tutturulan giyilebilir teknoloji ürünleri de bulunmakta olup, son zamanda akıllı gözlükler de geniş bir yer tutmaktadır. Bu kapsamda Google Glass tanıtıldığında epey dikkat çekmişti ancak Google bir süre sonra ürününü hazır olmadığı ve daha fazla geliştirilmesi gerektiği nedeniyle geri çekmişti. Günümüzde Apple gibi markalarda akıllı gözlükler üzerinde yoğun çalışmalar yapmaktadır. Öte yandan VR gözlükler özellikle son bir yıldır daha yaygın hale gelmiştir. VR gözlük kullanan kişiler, sanal bir dünyayı gerçek hayat gibi görüp simüle edebilir. Bu kapsamda özellikle Google Cardboard ve HTC Vive zamanının dikkat çekmiş teknolojileri olarak öne çıkmıştı.

Giyilebilir cihazların en belirgin özelliği vücut hareketlerini takip edebilmesidir. Örneğin kişinin gün içindeki hareketliliğini ,kilo kaybını ve fitness çalışmalarını takip edebilirler. Giyilebilir cihazlar arasında akıllı saatler, VR gözlükler, akıllı bileklikler, akıllı kulaklıklar, akıllı kolyeler, implantlar ve daha pek çok ürün bulunmaktadır. Giyilebilir teknoloji geliştikçe teknolojiye duyulan merak ve hayranlık seviyesi de artmaktadır.

(Visited 30 times, 1 visits today)