Bu yazımızda teknoloji dünyasında önemli isimlerden biri olarak kabul edilmekte olan Grace Murray Hopper ile ilgili olarak bilinmesi gerekenleri derliyoruz. İşte detaylar…

ABD’nin New York şehrinde 9 Aralık 1906 tarihinde dünyaya gelen Grace Brewster Murray, Hopper soyadını yaptığı evlilikten sonra almış, evlendiği tarihten sonraki ismi Grace Murray Hopper olmuştur ve bu şekilde tanınmıştır.

Matematik ve fizik dehasıydı

Akademik bir aile ortamında büyüyen Grace, aynı zamanda ebeveynlerinin istediği tüm kitapları alabilmeleri sayesinde hayal gücünü ve merak dünyasını desteklemiş, sıkı bir eğitimle yetiştirilmiştir. Özellikle matematik ve fizikteki zor kavramları anlayıp açıklama konusunda çok yetenekli olduğu fark edilen Grace, 21 yaşına geldiğinde matematik ve fizik bölümünden mezun olmuş, sonrasında 1928 yılında Yale Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştır. Sonrasında matematik alanında master derecesi almasının sonrasında aynı yıl Vincent Hopper ile hayatını birleştirmiştir.

Kariyeri ve yükselişi

1931 yılında Vassar Koleji’nde matematik asistanı olarak çalışmaya başlayan Hopper, Vassar Koleji’nde 1941 yılında doçent olarak göreve başlamış, 1941 yılında Japonya‘nın Pearl Harbor‘a saldırmasının ardından Hopper orduya katılmayı denemiş ancak fiziki yetersizliği gerekçesiyle alınmamıştır. Sonrasında donanma birliğine katılmıştır. Zamanla Harvard Üniversitesi’nde Komutan Howard Aiken’in Hesaplama Laboratuvarı’na atanan Grace, bilgisayar ekip çalışanlarının saygısını hızlı bir şekilde kazanmıştır. İlk büyük projesi ise yeni silahlarla ilgili topçu masalarını hesaplamak olmuştur ve bilgisayar montaj dilini kurmuştur. Grace, bordro düzenlemesi gibi iş uygulamalarında kullanılabilen bir bilgisayar dili üretmeye de karar vermiş ve bu kapsamda iz bırakan çalışmalar yapmıştır. Hopper genel olarak elektronik ve bilgisayarların ilk günlerinin öncülerinden biri olmuş ve bu alanlardaki çalışmalarıyla dikkat çekmiştir. Hopper, 1 Ocak 1992 tarihinde 85 yaşında iken uykusunda ölerek yaşamını yitirmiştir. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

(Visited 14 times, 1 visits today)