Green Screen teknolojisine ilişkin olarak bilgiler verdiğimiz yeni içeriğimize hoşgeldiniz. İşte green screen ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Günümüzde gerek video kliplerde gerek reklamlarda, gerekse filmlerde sıklıkla gördüğümüz bir teknoloji olan Green Screen, mavi veya yeşil arka plan ile iki farklı videoyu birbirine geçirmek için kullanılmaktadır. Böylece yüksek miktarda maddi harcama gerektiren veya tehlikeli olan çeşitli sahneler de çekilebilmektedir.

Green Screen teknolojisine günümüzde Bluebox, Bluescreen Greenbox gibi çeşitli isimlerde verilmektedir. Bu teknoloji ilk kez 1940 yılında Larry Butler tarafından çekilmiş olan The Thief of Bagdad (Bağdat Hırsızı) isimli filmde kullanılmış olup, film sahip olduğu green screen tekniği neticesinde Oscar ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Günümüzde hemen hemen her alanda kullanılabilir hale gelen bu teknoloji, filmlerin yanı sıra dizilerde, video kliplerde ve daha pek çok içerikte yer verilmekte olan bir teknolojik unsur halini almıştır. Bu teknik kapsamındaki sahneler yeşil yada mavi arka plan önünde çekilmekte olup sonrasında özel bilgisayar programları ile yeşil ya da mavi fon silinerek videoda kullanılacak olan arka plan ve efektler montajlanır. Çok detay ve dikkat gerektiren bir iş olan green screen tekniği, ışıkların ve açıların doğru ayarlanmasını gerektirmektedir. Aksi taktirde sahnelerin yeniden çekilmesi ve emeğin boşa gitmesi durumu söz konusu olabilmektedir.

Bu teknolojide yeşil rengin tercih edilmesindeki neden yeşilin maviye nazaran kontrast açısından daha etkin olması olup, sahnede kullanılan kostüm ve diğer objeler göz önüne alındığı zaman bu durum mantıklı gelmektedir. Yine de örneğin yeşil giyinen bir aktörün arkasında yeşil ekran yerine mavi ekrana yer verilmesi gerekir. Aksi taktirde aktörün giydiği kıyafet ayırt edilemeyebilir. Açık hava çekimlerinde daha çok yeşil renk kullanılır. Bunun nedeni gökyüzünün de mavi olmasıdır.

(Visited 45 times, 1 visits today)