Ünlü Alman markalarından Grundig hakkında bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte Grundig hakkında ayrıntılar…

Grundig , Almanya’nın küresel markalarından biri olup, 1945 yılında kurulmuştur ve ismini kendisine hayat veren Max Grundig’den almaktadır. Almanya’nın Nürnberg şehrinde kurulan Grundig, 2007 yılında el değiştirerek Türkiye’nin önde gelen markalarından olan Arçelik’in bünyesine dahil olmuştur.

Günümüzde Türkiye pazarının önemli değerlerinden biri olan Grundig, Avrupa’nın en büyük üç beyaz eşya üreticisinden biri olan Arçelik’in içerisinde yer alıyor.
Arçelik günümüzde Koç Holding’in en büyük markalarından biri olarak kabul edilmekte olup, marka 1945 yılında var olmaya başlamış olsada aslında 1930 yılına kadar dayanan daha da köklü bir tarihi bulunmaktadır. Günümüzde çok sayıda ülkeye ihracat edilen önemli markalardan olan Grundig bünyesinde ev aletleri, beyaz eşyalar, televizyon v.b. ürünler satılmaktadır.

Grundig ilk zamanlarda radyo üretimi ile piyasaya girdi. Sonraki dönemlerde televizyon alanına da odaklandı ve televizyon hususunda bir dünya markası haline geldi. Markanın asıl ilerleyişini kaydetmesi 2. Dünya Savaşından sonraki dönemde oldu. Avrupa’da radyo sektöründe önemli markalardan biri haline geldi ve bir süre sonra Avrupa’da lider oldu. Çok hızlı bir büyüme yaşayan Grundig, 1973 yılına gelindiğinde ise şirketin bölge müdürünün IRA tarafından kaçılıp öldürülmesiyle Kuzey İrlanda’dan çekilmek zorunda kaldı ve sonrasında çalkantılı bir sürece girdi. Daha sonra Hollanda devi Philips ile ortaklık kursada bu ortaklık uzun süremdi.

Zaman içerisinde bir Türk malı haline gelen Grundig, günümüzde dünya pazarında önemli bir Pazar payına sahip olsada eskisi kadar büyük bir şöhreti bulunmamaktadır. Yine de köklü bir Alman markası olması nedeniyle özellikle olgun yaştaki insanların bildiği ve güvendiği markalardan biri olup, ülkemizde de kullanıcıların bildiği , pazarda şans verdiği ürünler sunmaktadır. Grundig markasına ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

(Visited 19 times, 1 visits today)