Gelen bilgiler Android 13 işletim sistemi sürümünün hız konusunda farkını göstereceği yönünde. Yeni sürüm kurulum hızı bakımından çok hızlı olabilir.

Android işletim sisteminin her yıl yeni bir sürümünü görmekteyiz ve bu yıl da Android 13 işletim sistemi konuşuluyor. Hala geliştirme aşamasında olan Android 13’e ilişkin gelen bilgiler ürünün hız konusunda farkını göstereceği yönünde.

Gelen haberler DSU sisteminin yeni güncelleme ile değişeceği yönünde olup, Android 13 işletim sistemi selefine nazaran çok daha hızlı olacak. Android 13 hala çok yeni olup pek çok yönüyle Android 12’ye benzemekte ancak bazı ilginç değişiklikleri de olacak. Android 12 ile tanıtılan materyal tasarım bir öneki sürüme nazaran en büyük yenilik olacak.

Üçüncü taraf uygulama geliştiricileri, uygulamalarında temalı simgeleri kullanamamakta olup Android 13 ile birlikte temalı simgelerin kullanımına imkan veren yeni bir API paylaşıldı. DSU, kullanıcıların ön yükleyicinin kilidini açmadan GSI ROM’larını cihazlarına yüklemelerine olanak tanımasının yanında 2019’da tanıtılan Android 10 ile beraber gelen özelliklerden biriydi ve yıllar içerisinde gelişerek son güncellemeyle nihai haline ulaşacağını söyleyebiliriz. Şu an telefonunuz Android 10 veya daha üst bir sürümde değilse DSU kullanamamaktasınız. Öte yandan Android 12 DSI ile GSI ROM yüklemeleri Android 12’de bile oldukça yavaş olup, yeni güncelleme Android 13 DSU ile paylaşılan sistem belleği 8KiB’den 64KiB’ye artırılacak.

Dinamik Sistem Güncellemeleri özelliği geliştirilmeye devam edilmekte ve oldukça kullanışlı gözüküyor çünkü Google’ın fiziksel cihaz üzerinde uyguladığı testlere göre daha önce 2.34 dakika olan kurulum süresi 45 saniyeye inmiş durumda. Sanal bir cihaz üzerinde yapılan testlerde optimizasyondan önceki kurulum süresi ise 46 saniyeydi. Bu bağlamda AOSP deposundaki optimizasyon taahhüdünden sonra süre 30 saniyeye düşürüldüğünü söyleyebiliriz. Habere ilişkin görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

(Visited 52 times, 1 visits today)