Bu içeriğimizde Android akıllı telefonlarda güvenlik için antivirüsün şart olup olmadığı konusunda bilgiler veriyor ve bir antivirüs yazılımı gerekip gerekmediğine değiniyoruz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

Google Play Store, Android işletim sisteminin resmi mağazası konumundadır. Platform üzerinde yer alan uygulamalar genel olarak güvenli kabul edilmektedir ancak bazen resmi sanal mağaza içerisine de bazı kötü niyetli uygulamaların sızdığı bilinmektedir. Dolayısıyla kullanıcı zararlı uygulama sızdıktan sonra tespit edilemeden cihazına kurmuş ise cihazı zararlı yazılımlara teslim olabilir ve pek çok siber tehdit ile karşı karşıya kalmış demektir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda antivirüs uygulaması işe yarayabilir. Mesela resmi mağazanın kalkanından sızan bir zararlıyı tespit ederek sisteme zarar vermesini engelleyebilir.

Android cihazlarda bilinmeyen kaynaklardan indirme yapma durumu kapalıdır. Ancak kullanıcı dilerse bilinmeyen kaynaklardan indirmeyi aktif hale getirebilir ve bu da sorun teşkil edecektir. Çünkü bilinmeyen kaynaklardan indirilen uygulamaların resmi sanal mağaza olan Play Store radarından geçemeyeceğinden doğrudan sisteminizde yer alır ve zarar verir. Dolayısı ile antivirüs programının kullanılması özellikle bilinmeyen kaynaklardan indirmeler aktif ise son derece önemlidir.

Bazı akıllı telefonlarda resmi mağazanın kalkanı olan Play Protect dışında ikincil bir koruma da kullanılabilmektedir. Buna rağmen taramaların her daim mükemmel şekilde çalışmayacağını belirtmek gerekmektedir.

Sonuç olarak Android işletim sisteminde antivirüs kullanmak özellikle telefon dikkatli kullanılmıyor ise son derece önemli bir husustur. Örneğin bilinmeyen kaynaklardan indirme yapacaksanız ve Play Store üzerinden popüler olmayan uygulamaları da indiren bir kullanıcı iseniz o halde mutlaka iyi bir antivirüs programına ihtiyacınız var demektir. Bunların yanında size gönderilen sahte maillere v.b. karşı da dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle sahte linklere tıklayarak ödeme bilgisi girmek büyük bir sorun teşkil edebilir.

(Visited 9 times, 1 visits today)