Bu içeriğimizde epey yaygın olarak kullanılan ancak kullanırken dikkat edilmesi gereken VPN hakkında bazı bilgiler verecek, güvenilir olmayan VPN servislerinin olumsuz etkilerini ele alacağız. İşte kötü VPN kullanmanın neden olduğu tehlikeler…

Günümüzde birbirinden farklı işlevlere sahip çok sayıda VPN bulunmakta olup, bunların bazıları ücretsiz ve bilinmedik sürümler olmaktadır. Bilinmeyen , güven vermeyen VPN hizmetleri kullanıcıya önemli olumsuz etkilerde bulunabilir.

İnternet kullanıcılarının en dikkat etmesi gereken konuların başında siber güvenlik geliyor. VPN hizmetleri doğru ve güvenli bir şekilde kullanıldığında kullanıcıya olumlu yönde katkı sağlar fakat ücretsiz ve tehlikeli bir VPN kullanıyorsanız tam aksine savunmasız kalırsınız. Bu bağlamda özgür bir internet kullanıcısı olduğunuzu zannederken başınıza iş alıyor olabilirsiniz.

Faaliyetleriniz Takip Edilir

Kötü niyetli VPN uygulamaları kullanıcıların yapmış olduğu faaliyetleri takip etmektedir. Ücretsiz VPN hizmetlerinin çoğu gizlilik ihlali yapar. Buna dair daha önce yayınlanan veriler de destekler nitelikte olup, internetteki faaliyetlerinizin takip edilmemesi adına kötü niyetli, güven vermeyen VPN yazılımlarının kullanılmaması gerekiyor.

Verilerinizin Satılması

Eğer bir hizmet almak için ödeme yapmıyorsanız büyük olasılıkla verileriniz pazarlanıyor demektir. Oluşturulan VPN yazılımlarının altında gelir elde etme yani çıkar sağlama vardır. Pek çok büyük çaplı şirketin bile veri satma skandallarıyla adı anılıyorken ne olduğu belli olmayan VPN programlarının bunu yapmadığını kim garanti edebilir? Verilerinizin üçüncü tarafa satılarak VPN geliştiricisinin cebine para girmesi sağlanmakta olup, böylece tabiri caizse yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş oluyorsunuz.

Bu gibi nedenlerle ücretsiz ve bilinmeyen VPN uygulamalarını kullanmamanızı öneriyoruz. Öte yandan ücretli olan her VPN uygulamasının da güvenli olduğu gibi bir anlam çıkarmamak gerekiyor ancak genel itibariyle ücretli VPN uygulamalarının ücretsiz olanlara nazaran daha güvenli bir statüde yer aldığını belirtmek gerekiyor. Konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

(Visited 48 times, 1 visits today)