Bu içeriğimizde uçaklarda havada yakıt ikmaliyle ilgili olarak bilgiler veriyoruz. İşte konuya dair ayrıntılar..

Uçaklar 20. Yüzyılla birlikte hayatımıza girmiş olup, günümüzde yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olarak öne çıkmaktadırlar. Matematik ve fizik ilminin en üst seviyeye ulaştığı sırada 20. Yüzyılda bulunan uçaklar, teknolojinin gelişimiyle beraber sürekli olarak gelişmektedir.

Teknolojinin gelişimi uçaklarda bir takım gelişimleri de beraberinde getirmiştir. Jet motorunun keşfedilmesiyle beraber uçakların aerodinamik yapılarının motorların ürettiği güç ve dirence uygun olarak tasarlanması sonucunu ortaya çıkardığı tespit edilmiştir.

Uçaklar çok yüksek enerjisi bulunan makinelerdir ve bu nedenle yoğun bir yakıta ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak buna rağmen uçaklar taşıdıkları yolcular ile harcadıkları yakıt kıyas edildiği zaman otomobillere nazaran daha verimli olarak kabul edilmektedir. Bu da günümüzde uçak biletlerinin otobüs biletlerine nazaran biraz daha avantajlı olmasını sağlar. Havada yakıt ikmali çoğunlukla  askeri havacılıkta kullanılmaktadır fakat son yıllarda sivil havacılığın da bir parçası haline geldiği bilinmektedir. Sivil havacılıkta da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan yakıt ikmali, uluslararası uçuşların daha emniyetli bir hale gelmesine yardımcı olmuştur.

Bazı zamanlarda hatalı saptamalar nedeniyle yetersiz yakıt alan havayolu şirketleri bu olumsuz durumları gidermek için yakıt ikmali prosedürünü kullanır ancak bu oldukça yoğun bir çalışma gerektirmektedir. Yakıtı biten veya bitmekte olan bir uçağın acil yardım çağırısı yapması üzerine yakıtla dolu olan bir başka uçak ihtiyacı olan uçağa havada ön kısmından yaklaşır yani ikmali yapılacak olan uçak ikmal yapacak olanın arkasında durur ve öndeki uçaktan bir yakıt pompası arkadaki uçağa iletilir. Bu yakıt pompası ikmale ihtiyacı olan uçağın ikmal girişine sabitlenene kadar uçaklar ufak manevralar gerçekleştirir. Kilitlenme tamamlandığı zaman da yakıt ikmali uygulanmaya başlanır. Böylece uçaklar arasında bir yakıt transferi yapılarak havadaki uçak seyrine güvenle devam edebilir.

(Visited 11 times, 1 visits today)