Günümüzde görüntü teknolojilerinin giderek daha fazla geliştiği bilinmekte olup, bu içeriğimizde HDR yani yüksek dinamik aralık hakkında bilinmesi gereken hususlara değineceğiz.

Teknoloji büyük bir hızla gelişim göstermeye devam etmekte olup, özellikle görüntü teknolojileri alanında bunu net olarak görüyoruz. Son yıllarda ince televizyonlara geçişi yaşadık ve sonrasında HD, Full HD, Ultra HD gibi kavramlarla tanıştık. Gelişen teknoloji ile HDR kavramını da ortaya çıkardı.

HDR Ne Demek?

Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelmekte olan HDR, bazı kameralarda ve akıllı telefonda fotoğraf çekerken de gördüğümüz bir özelliktir. HDR teknolojisinin temel hedefi insan gözünün gördüğüne en yakın görüntüyü yakalayabilmektir. Bunun için açık ve koyu alanları veya renk aralığını insan gözünün göreceği şekilde taklit ederek dengelemesi anlamına gelir. Örneğin parlak bir gökyüzü sebebiyle gölgedeki ayrıntıları kaybetmemek amacıyla HDR özelliğinden yararlanabilmeniz mümkündür.

HDR, daha geniş renk aralığı ve kontrastı sağlamakta olan panel teknolojisinden yararlanmakta olup, bu husus parlaklık ve aydınlatmayla alakalıdır. HDR içeriğini görüntüleyebilmek maksadıyla HDR ile uyumlu bir ekrana sahip olmak gerekir. Son zamanlarda piyasaya sürülen tablet, telefon ve bilgisayarlarda HDR özelliğine yer verilmekte olup, özellikle televizyonlarda bu durum ile daha yaygın bir şekilde karşılaşmaktayız. HDR setlerinde yaklaşık 1.000 nits veya daha yüksek parlaklık çıkışı verebilen panel sistemine yer verilebilmekte olup standart televizyonlarda ise sadece 100 nits verilmektedir. Nits, parlaklığı ifade etmekte olan bir değerdir. Artırılmış bir parlaklık ayarı sunan HDR, böylece daha geniş bir renk gamı kullanabilir ve nihayetinde görselleri gerçek gözün algılayabileceği şekillere yakın seviyelere getirebilir.

Çözünürlüğe bağlı bir teknoloji olmayan HDR, hem Full HD TV’lerde hem de küçük ekrana sahip tablet, telefonlarda olabilir. Geniş renk gamına sahip bir teknoloji olması onu ileriye dönük yapan en temel olgulardan biri olarak öne çıkmaktadır.

(Visited 13 times, 1 visits today)