Yeni yazımızda UEFI terimine değiniyor, UEFI hakkında bilinmesi gereken hususlara ilişkin olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte konuya ilişkin tüm ayrıntılar…

İlk olarak UEFI tanımına değinecek olursak; “Unified Extensible Firmware Interface” yani “Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arayüzü“nün kısaltmasıdır. Tıpkı BIOS gibi olup, BIOS’un güncellenmiş, daha modern hali olarak karşımıza çıkmaktadır.

Intel tarafından BIOS, 2020 yılından itibaren kademeli bir şekilde kaldırılmakta olup, onun yerini alan sistem UEFI’dir. UEFI’nin BIOS’a nazaran öne çıkan bazı avantajları bulunuyor: Daha fazla güvenlik özelliği sunmakta, daha hızlı önyükleme sürelerinde çalışabilmekte ve destek konusunda daha çeşitli bir fonksiyon sunmaktadır.

UEFI, 2020 yılında Intel tarafından umutlandırıcı bir BIOS değişimi olarak kendisini göstermişti. Programlanabilir yapısı ile dikkat çeken UEFI, yaygın olarak GUID bölüm tablosu disk sürücüsü bölüm biçimleri, Windows’un Vista SP1 ve sonraki versiyonları gibi 64 bit sürümleri, 2 TB ve üzerinde disk sürücüleri, akıllı kitap okuyucuları ve yeni tabletlerle yaygın olarak kullanılmakta olup, ileriye dönük bir teknolojidir. Kullanıcıların ve işletmelerin ihtiyaç duyacakları daha hızlı ve büyük işlem ihtiyaçlarını karşılamak adına ileriye dönük olarak sunulmuştur.

UEFI’nin Avantajları

Daha yetenekli, güvenli ve daha hızlı olmasıyla öne çıkmaktadır. Bu standartlar bilgisayarların daha verimli çalışabilmesi adına yardımcı olmaktadır. Yani BIOS’un gelişmiş ve güncellenmiş versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

UEFI’yi Windows Üzerinden Erişmek

Windows üzerinden UEFI’ye erişim sağlayabilmek için ilk olarak ekranın sol kısmındaki Başlat menüsüne tıklayınız. Ardından klavyenizin Shift tuşuna basılı tutarak Yeniden Başlat’a tıklayın ve Shift tuşuna basılı tutmaya devam edin. Ardından çıkan Bir Seçenek Belirleyin ekranına gelip Sorun Gider yazısına tıklayın. Sonra da Seçenekler’i seçip, UEFI Ürün Yazılımı Ayarları’nı seçiniz ve Yeniden Başlatı tıkladığınız zaman UEFI ekranı gelecektir. Böylece UEFI ekranına erişim sağlamış olacaksınız.

(Visited 5 times, 1 visits today)