BIOS güncellemesi yapmayla ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyor, bu hususta bilgiler veriyoruz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

Çoğu bilgisayar kullanıcısının pek önemsemediği ancak aslında önemli olan BIOS güncellemeleri, PC ve anakart üreticiniz önerdiği zamanlarda veya BIOS güncellemesinin düzelttiği bilinen bir problem olduğunda mutlaka uygulanmalıdır. BIOS güncellemelerini uygularken oldukça dikkat etmek gerekir. Çünkü güncelleme işlemi esnasında sistemin çökmesi, elektriklerin gitmesi gibi sorunlar hem BIOS hem de UEFI yazılımının bozulmasına sebebiyet verebilir ve bilgisayarın hiç açılmamasına neden olabilir.

BIOS sürücü güncellemesi yapabilmek için anakartın destek sayfası aracılılığıyla BIOS sekmesi içerisinde yeni sürücü dosyalarının indirilmesi gerekir. Ardından WinRaR veya onun gibi bir program kullanılarak indirilen dosyaların açılması ve BIOS dosyasına uygun formatta biçimlendirilen USB sürücüsüne aktarılması gerekmektedir. Bunun akabinde hazır olan USB bilgisayara takılmalı ve bilgisayar tekrar başlatılmalıdır. Bilgisayar açılırken de sistemin BIOS’a girmekte olduğu klavye tuşuna üst üste basmak gerekmektedir. Söz konusu tuşlar F2, F10 ve Del gibi tuşlardır. Söz konusu tuşlardan hangisi sizin BIOS’a girme tuşunuz ile onu kullanarak BIOS menüsüne geçiş yapın. Bazı üreticiler BIOS’larında doğrudan özel bir tuşa basarak BIOS güncelleme işlemini yapmanıza imkan tanımaktadır ve bu durumda işiniz daha kolay olmaktadır. BIOS menüsünü açmanızın ardından BIOS veya UEFI yazan ekrana girip, BIOS Update seçeneğini seçiniz. Sonrasında USB diskteki BIOS dosyasının seçimini yaparak BIOS sistemini son sürüme güncelleyebilirsiniz.

Bu arada günümüzde Windows işletim sistemi içerisinden de güncellemeleri uygulayabilmeniz açısından araçlar sunulmaktadır. Örneğin WinFlash, Ez Flash kullanarak Windows içerisinden BIOS güncellemesi yapılabilir ancak bu gibi durumlarda virüs programı v.b. arka planda çalışan programlar işlemin başarısız olmasına sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla standart yöntemi kullanarak BIOS güncellemesini uygulamak daha sağlıklı bir yöntem olabilir.

(Visited 14 times, 1 visits today)