Bu yazımızda BIOS sürümünü tespit etmek için uygulamanız gereken adımlara değinmekteyiz. İşte tüm detaylar…

Microsoft’un işletim sistemi olan Windows, hali hazırda PC platformunda en popüler işletim sistemi konumundadır. Windows işletim sistemine sahip olan cihazlarda BIOS sürümünün tespitini yapmak önem arz etmektedir.

Bilgisayarınızın BIOS sürümü, BIOS kurulum menüsünde görünmektedir ancak versiyon numaranızı kontrol ettirmek için bilgisayarı yeniden başlatmanıza gerek yoktur çünkü bilgisayarı kapatmadan yazılım üzerinden de BIOS sürümünün tespit edilmesi mümkündür.

Yazılım üzerinden BIOS sürümünün tespiti:

Windows cihazınızda ilk olarak Başlat kısmını açınız ve ardından arama kutusuna gelip kutu içerisine “cmd” yazınız. Sonrasında komut istemi penceresini açmış olacaksınız. Komut isteminin içerisinden “wmic bios get smbiosbiosversion” komutunu girerek devam ediniz ve ardından Windows+R tuşlarıyla Çalıştır’ı açıp “msinfo32” yazınız. Sonrasında Sistem Özeti bölmesine gelerek BIOS version / date alanından sürüm versiyon numarasını tespit edebilirsiniz.

BIOS üzerinde güncelleme yapmak performans tarafında gözle görülür bir artış sağlamasada donanımla alakalı hataları düzeltip yeni donanımlar için uyumluluk getirebildiğinden önem arz eder. Bunun yanı sıra anakart üreticileri tarafından BIOS güncellenmesinin yapılırken elektriklerin kesilmemesi veya sistemin çökmemesi gerektiği konusunda uyarmaktadır çünkü bu durum bilgisayarı bozabilmektedir.

BIOS, bilgisayarın açılmasının ardından mikroişlemcisinin sistemi başlatabilmek için kullandığı program olarak da tanımlanabilmekte olup, sistem aygıtlarını kontrol edip, işletme sistemini yükleyen başlatma işlemlerini gerçekleştirmektedir ve bu işlemler esnasında donanımın doğru çalışıp çalışmadığını belirlemekte olan POST kendi kendini sınama işlemi olarak isimlendirilmektedir. Donanımlarda bir sorun olduğu zaman anakartlar sorunu belirlemeye yardımcı olabilmek maksadıyla bip sesleri çıkarmakta olup, bu gibi durumlarda da BIOS güncellemesi işlemi uygulanarak bir çözüme ulaşılabilir. Konuyla ilgili olarak görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi hemen alt kısımdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

(Visited 7 times, 1 visits today)