Yeni yazımızda Https ile ilgili olarak bilmeniz gerekenlere değinmekteyiz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

HTTPS, bir taşıma katmanı güvenliği olup, birbirine bağlı ve sadece düz bir metinden fazlasını içermekte olan internet sayfalarının telefon veya bilgisayarda görüntülenebilmesi amacıyla sunucudan size doğru aktarılmasını sağlamakta olup, kelime anlamı olarak “hypertext transfer protocol” yani üst metin aktarım protokolü anlamına gelir.

HTTPS bir uygulama katmanı olup, yapısal olarak yedi farklı ağ katmanının en üstünde yer alır. İnternet sitelerine bağlanırken tarayıcınızın kenarında yeşil asma kilit logosu çıkmakta olup, bu logo güvenli bağlantıyı simgeler. Sunucu için bir güvenlik sertifikası oluşturulmakta ve bu doğrulama şirketlerince tescil ettirilmektedir. Bu tescil işlemine SSL yani Secure Socket layer denilmekte olup, Opera , Mozilla Firefox, Chrome gibi internet tarayıcıları Let’s Encrypt ve benzeri sertifika sağlayıcılarına itimat ederler. HTTPS ile çalışan web sitesiyle ilgili araya giren kişi veya kurumlar sadece bu web sitesine eriştiğinizi görebilmektedir. Yani eriştiğiniz domain adresine giriş yaparken kullandığınız kullanıcı adları, şifreler v.b. içerikler üçüncü kişilerce anlaşılamaz. Bu da HTTPS sertifikasının en önemli güvenlik önlemidir. Kişiler özellikle üyelik bilgileri girecekleri veya alışveriş yapacakları zaman internet sitesinin HTTPS sertifikası olması muhakkak önerilmektedir. Örneğin kredi kartı bilgilerinizi girerek bir alışveriş gerçekleştirecekseniz o internet sitesinde HTTPS sertifikası olup olmadığını incelemeli, güvenlik sertifikası yok ise işlem yapmamalısınız.

HTTPS hizmeti sağlayan firmalar bu güvenlik sertifikalarını yıllık ücretlerle sunmakta olup, bu işi finansman olarak farklı şekillere sağlayarak kullanıcıdan ücret talep etmeyen HTTPS protokolleri de bulunmaktadır. Bir çok internet sitesinde HTTPS yaygın olarak kullanılmaktadır ve HTTPS bulunan internet sitelerinin artık bu sertifikaya sahip olmayan internet sitelerine göre arama motorları hususunda daha avantajlı olduklarını ifade etmek gerekir. Konuya ilişkin görüşünüzü aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

(Visited 13 times, 1 visits today)