Bir internet sitesi eğer kullanıcı odaklı ise başarılı olma şansı çok daha yüksek olacaktır. Yeni yazımızda bu hususa değiniyoruz.

İnternet siteleri günümüzde yoğun bir şekilde kullanılıyor. Pek çok kişi de internet sitesi açmak konusunda hevesleniyor ancak internet sitelerinde başarılı olmak hem kullanıcı odaklı olmayı hem de süreklilik arz etmeyi gerektiriyor. Düzenli ve kullanıcılar için faydalı olabilecek içerikler üretmek başarının anahtarını oluşturuyor.
Bir internet sitesinin kullanıcı odaklı olması için taşıması gereken bazı özellikler vardır. Bunlara sizler için maddeler halinde değinelim:

Tasarım

Kullanıcı odaklı bir tasarım son derece önemlidir. Metinlerin, görsellerin kaydığı, görünüş olarak göz alan, kullanıcıya itici gelebilecek bir tasarım yapısının olmaması, kullanıcının siteden en iyi şekilde faydalanabilmesine hizmet edebilecek bir tasarımın kullanılması gerekmektedir.

İçerikler

Kullanıcı odaklı bir internet sitesinde en önemli unsurlardan birisi de içerik yapısıdır. Hazırlamış olduğunuz içeriklerin okuyuculara hitap etmesi gerekir. Ancak günümüzde pek çok internet sitesi bunun yerine arama motorlarını baz alarak içerikler oluşturmaktadır. Ancak Google gibi büyük arama motorlarının algoritmaları bunu artık algılayabilmekte, çok fazla tekrara binen cümlelere sahip makaleleri veya clickbait içerikleri ayıklayabilmektedir. Aynı zamanda site içerisinde yer vermiş olduğunuz içeriklerin özgün olmasına, kopyala yapıştır olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Emek vermediğiniz içerikler ileride hem hukuksal anlamda hem de arama motorlarının koyduğu ambargolar anlamında size sıkıntı yaşatabilir.

Hız

Bir internet sitesinin kullanıcı açısından en önemli unsurlarından biri hızıdır. Eğer internet sitesi çok yavaş açılıyor ise çoğu kullanıcı buna tahammül etmeyecek, o internet sitesini ziyaret etmeyi bırakacaktır. Hatta sitenize ilk kez arama motorlarından gelecek olan ziyaretçiler de indekse tıkladıktan sonra uzun süre sitenize bağlanılamadığında sitenizi hemen terk edeceklerdir. Bu nedenlerle hız unsuruna da dikkat etmek önem arz eder.

(Visited 22 times, 1 visits today)