Telefon sektöründeki en büyük markalardan biri olan Samsung’un elektronik çip üretimiyle ilgili olarak zam uygulaması bekleniyor. Peki bu beklenen zammın sebebi nedir? İşte habere ilişkin tüm ayrıntılar…

Akıllı telefon sektörüne tüketiciler tarafından genel olarak çok büyük bir ilginin gösterildiği biliniyor. Samsung markası da bu ilgiden nasibini alan teknoloji markalarından biri. Ancak son zamanlarda genel olarak büyük bir çip tedarik sorunun olduğu da biliniyor.

Teknoloji sektöründe meydana gelen çip sıkıntısı sebebiyle şirketler arz talep dengesi kurmakta güçlük çekiyor. Corona virüsü salgınının başlamasından sonra salgının küresel olması ve insanları evlerine kapatacak kadar ciddi olması nedeniyle zamanla çip sorunu meydana gelmeye başladı ve bu durum teknolojik aletlere olan yoğun talebi de beraberinde getirince tüketiciler teknolojik ürünlere daha pahalı fiyatlardan ulaşmaya başladı ve Samsung’a göre sorun devam ediyor. Şirketin yakın zamanda akıllı telefon fiyatlarında artış uygulaması bekleniyor.

Samsung’un çip sıkıntısı nedeniyle fiyatlarına %20 kadar zam yapmak istediği bilgisine ulaşıldı. Üretim fiyatlarını zamlandıracak olan Samsung, fiyat artışı konusunda müşterileri ile görüşme yapmaya devam ediyor. Bunun sadece Samsung tarafından yapıldığı da düşünülmüyor. Meydana gelen yüksek malzeme maliyetleri genel olarak sektörde bir çip üretimi fiyat artışı yaşanacağını gösteriyor. Samsung, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada talebin mevcut üretim kapasitesini aştığını da duyurmuştu. Teknoloji devinin şu an Teksas’ta 17 milyar dolar değerinde yeni bir çip üretim tesisi kurmakta olduğu da biliniyor. Çip sıkıntısının uzun bir süre daha devam etmesi beklenirken, bu durumda müşteriler yeni zamlar ile karşı karşıya kalacak gibi gözüküyor. Ülkemizde de telefon fiyatlarının son dönemde epey arttığı bilinmekte olup, dış kaynaklı artışlar da dahil edince telefon almak daha zor bir hale geleceğe benziyor.

(Visited 10 times, 1 visits today)