Her bir çekirdekte birden fazla iş parçacığının çalışmasına imkan tanımakta olan teknoloji Hyper Threading hakkında bilgilere yer veriyoruz.

Hyper Threading teknolojisi her çekirdekte birin üzerinde iş parçacığının çalışmasına imkan tanıyan donanım yeniliği olup, aktif olduğu zaman CPU fiziksel çekirdek başına iki yürütme bağlamı sunmaktadır. Bu da bir fiziksel çekirdeğin farklı yazılım dizilerini işleyebilen iki mantıksal çekirdek gibi çalışması anlamına gelmektedir.

Çekirdeğin daha önce diğer görevlerin tamamlanmasını beklediği boşta kalma süresinden yararlanıp işlemci verimini artırması söz konusu olmakta ve  aslında zaten varsayılan olarak açık durumda olan Hyper Threading’i el ile açabilmek için BIOS’tan ilgili ayarı aktif hale getirmek gerekmektedir. Hyper Threading teknolojisini kapalı hale getirmek için de disable olarak ayarlamak gerekir.

CPU Saat Hızı

Bilgisayarın beyni olarak kabul edilen işlemcilerin performansı bilgisayar programlarının yüklenme hızı ve sorunsuz çalışabilmeleri adına önem arz etmekte olup, saat hızı bu hususta çok önemlidir. CPU saat hızını görüntülemek maksadıyla Başlat menüsünü açıp Sistem Bilgisi yazınız. CPU altında işlemcinin model adı ve saat hızı çıkacak olup, daha yüksek saat hızı daha hızlı bir işlemci anlamına gelmektedir.

İşlemci saat hızı tek çekirdekli işlemcileri karşılaştırmada temel özellik olarak görülmekte idi ancak günümüzde çok çekirdekli işlemcilerin çıkmasıyla beraber CPU önbelleği ve güç tüketimi de dikkate alınmaktadır. Saat hızının oyunlar üzerindeki etkisi de oyun motoruna ve geliştirmek için kullanılan araçlara göre değişkenlik göstermekte olan bir unsurdur.

İşlemciler farklı programlardan pek çok talimatı işlemekte olup, saat hızı GHz cinsinden ölçülebilliir ve CPU’nun saniyede yürüttüğü döngü sayısı ölçülebilmektedir. Farklı CPU tasarıları farklı şekiller ile ele alınabileceğinden aynı CPU markası dahilinde saat hızlarını karşılaştırmak daha isabetli olacaktır. Konuya dair görüşlerinizi hemen aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

(Visited 15 times, 1 visits today)