Akıllı telefonların neredeyse hepsi görünüş olarak aynı gözüküyor. Peki bu durum sizce sıkıcı bir hal mi aldı? Bu konuyla ilgili olarak beyin fırtınası yapıyoruz. İşte ayrıntılar…

Telefon dünyasında son zamanlarda akıllı telefonların bitmez tükenmez egemenliğini görüyoruz. Eskiden tuşlu telefonlar yaygınken günümüzde dokunmatik akıllı telefonlar yaygın durumda ve bu telefonlar sahip oldukları özelliklerle bilgisayarlar ile kıyaslanabilecek seviyelere geldiler. Ancak akıllı telefonlarda son yıllarda hep aynı tasarımı görmeye başladık.

Akıllı telefon üreticileri günümüzde tasarım açısından yalnızca ufak değişiklikler uygulayarak yoluna  devam etmekte. Bunlara örnek olarak Samsung ve Apple markaları örnek olarak gösterilebilir. İki markanın da sade tasarımlar ile devam ettiği, yeni telefonlarında sadece ufak değişiklikler sunmakta oldukları biliniyor. Peki bu durumun sebebi ne?

Telefonların içerisinde bulunan donanımların belli bir uyum içerisinde çalışması gerekiyor. Telefonların incelik ve kalınlık için belli tasarım çizgileri bulunuyor. Telefonların neredeyse hepsinin aynı gözükmesine neden olan temel unsur ise ekran kasa oranıdır. Ekran kasa oranı konusunda daha iyi olmak adına telefonların tasarımsal açıdan farklı gözükme gibi bir şansı kalmıyor gibi gözüküyor. Bunu bozmak adına bazı çalışmaların yapıldığını da biliyoruz. Örneğin Nothing Phone 1 modeli buna gösterilebilecek en önemli örneklerden biridir. Zaten Nothing şirketinin kurucusunun da amacının telefonları sıradan tasarım yapısından kurtarmak olduğu bilinmektedir. Ancak günümüzde bu durum kullanıcılar için çok önemli değil zira kullanıcılar ekran kasa oranı konusunda daha iyi, daha zarif ve daha fazla kameraya yer verilen telefonlar görmekten hoşlanıyor.

Akıllı telefon şirketlerinin şu an ki asıl amacı ekran kasa oranı konusunda daha agresif hale gelmek ve bunun için ekran altı kamera, ekran altı parmak izi tarayıcısı, bunun yanına tüm fiziksel tuşların kaldırılması gibi hamleler yapmaya çalıştıklarını  biliyoruz.

(Visited 22 times, 1 visits today)