Bu içeriğimizde PIN kodunu unutma durumunda ne yapılması gerektiğiyle ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

PIN kodu, SIM kartınıza verilmekte olan dört haneye sahip bir şifredir. PIN koduna PIN Numarası adı da verilmektedir. PIN numarası veya PIN kodu, cihazınızı her açtığınız zaman hattınızı kullanabilmeniz için girmeniz istenen numaradır. Telefonu pek açıp kapamadığınız taktirde zaman içerisinde PIK kodunu unutabilirsiniz. Peki PIN kodunun unutulduğu durumlarda hangi yöntemlerin uygulanması gerekmektedir?

Eğer PIN kodunu üç defa yanlış girerseniz sim kartınız kitlenecektir ve haliyle erişim sağlamanız mümkün olmayacaktır. PIN kodunun kilidini kaldırmak içinde PUK 1 koduna erişip girmeniz gerekecektir. PUK 1 kodu, PIN numarasında olduğu gibi hattınızı aldığınız zaman kartın üzerinde yazmakta olan koddur. Fakat bu kartlar zaman içerisinde kaybolabildiğinden GSM operatörlerini PUK kodunu öğrenebilmek için size çeşitli hizmetler de sunmaktadır.

Turkcell PUK kodu edinme yöntemi

Turkcell hat sahipleri PUK kodunu bulabilmek için Turkcell resmi internet sitesine girmeli ve telefon numarası ile müşteri şifresini yazarak giriş yapmalıdır. Bunu yaptıktan sonra ana menü üzerindeki İşlem Merkezi bölümünü açıp, açılan sayfada da Ayarlar bölümüne, oradan da Puk Numaram kısmına tıklayarak işleminizi uygulayabilirsiniz. Eğer Turkcell şifrenizi de hatırlamıyor iseniz PUK kodunu SIM kart üzerindeki numara veya TC numarası yardımı ile alabilirsiniz. Bunun için Sım Kart Numarası ile veya TC Kimlik Numarası ile sizden istenen bilgileri doldurup PUK kodunu değiştirmeniz mümkündür.

Türk Telekom PUK kodu edinme yöntemi

Türk Telekom kullanıcıları PUK 1 ve PUK 2 kodunu Türk Telekom Online İşlem Merkezi’ne giriş yaparak öğrenebilir. Eğer online işlemler için şifreniz yok ise 444 5 444 müşteri hizmetlerini arayarak PUK koduna ulaşabilmeniz mümkündür. Konuya dair yardım taleplerinizi aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

(Visited 13 times, 1 visits today)