Yeni yazımızda iCloud Keychain hakkında bilinmesi gereken hususlara değinmekteyiz. İşte iCloud Keychain ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Apple tarafından sunulan parola yöneticisi olan iCloud Keychain, günümüzde Mac, iPhone, iPad cihazlarında kullanmasının yanında Windows işletim sisteminde de kullanılabilmektedir. Apple şifre yöneticisi bir süre sadece kendi cihazları ve yazılımlarında kullanıma açsada bir süre sonra Windows PC kullanıcılarının da yararlanmasına imkan tanıdı. Yine de iCloud Anahtar Zinciri’nin Windows sürümü Mac’ten biraz farklı yapıdadır.

iCloud Keychain , iCloud Anahtar Zinciri olarak da lanse edilmekte olup, Apple’ın parola yönetimini ifade etmektedir. Parola yöneticisi ile çevrimiçi hesaplarınızın giriş bilgilerini, Wi-Fi bilgilerinizi, kart numaralarınızı v.b. bilgileri senkronize ederek sağlayabiliyorsunuz.

Apple Kimliği iki aşamalı doğrulama yöntemi:

iPhone cihazlarda Apple kimliği iki aşamalı doğrulama yapmak için Ayarlar uygulamasını açınız ve adınızı seçip “İki faktörlü Kimlik Doğrulamayı Aç” butonuna dokununuz. Devam’a basarak doğrulama kodlarının gelmesini istediğiniz telefon numarasını yazınız. Ardından İleri butonuna dokunarak tabletinize veya telefonunuza gelen doğrulama numarasını giriniz.

iCloud Anahtar Zinciri Yapmak için Ayarlar uygulamasını açınız. Oradan iCloud Anahtar Zinciri yolunu izleyiniz. MacOS için de Apple simgesine tıklayıp Sistem Tercihleri’ne tıklayınız ve oradan da Apple Kimliği – iCloud – Anahtar Zinciri yolunu izleyiniz. iCloud anahtar zinciri için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek gerekmekte olup, cihazı ilk defa kullanıyor iseniz Apple hesabınıza iki faktörlü kimlik doğrulamayı açabilmeniz için öneride bulunmaktadır fakat özelliği sonradan da açıp kapatma imkanınız vardır.

Windows Bilgisayar iCloud Parolalarını Yüklemek:

Windows için iCloud’u açınız. (Söz konusu uygulamayı Microsoft’un kendi mağazası aracılığıyla indirebilirsiniz.) Ardından Apple kimliğiniz ile giriş yapınız ve parolaların yanında yer alan kutucuğu işaretleyip Uygula’ya basınız. Sonrasında Microsoft Edge ve Chrome için uzantıları yükleyiniz. Yükleme işleminin tamamlanmasının ardından Kapat’a tıklayınız. Böylece işlem tamamlanmış olacaktı.

(Visited 19 times, 1 visits today)