Yeni içeriğimizde internet bankacılığı ve bankacılık uygulamaları ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte konuya dair detaylar…

Günümüzde bankacılık teknolojinin ve internetin yoğun gelişimi sayesinde oldukça farklı bir havaya büründü. Artık vatandaşlar banka şubelerine uğramadan neredeyse her işlerini halledebiliyorlar. Bunlar da internet bankacılığı ve bankacılık uygulamaları ile mümkün oluyor.

İnternet bankacılığı, ilgili bankanın internet sitesi aracılığından kullanıcının giriş bilgilerini kullanarak mevduatını görmesi ve işlem yapması olup, kişiler internet bankacılığını internetin bulunduğu her cihazdan kullanabiliyor. Ancak internet bankacılığını kullanabilmek için güvenlik gerekçesiyle doğrulama kodlarını kullanmak gerekiyor. Örneğin TC, şifre bilgilerini girdiğiniz zaman telefonunuza bir kod gönderiliyor ve kodu girerek hesabınıza internet üzerinden erişim sağlayabiliyorsunuz.

Mobil bankacılık da tıpkı internet bankacılığı gibi işliyor ancak mobil uygulama sürümleri daha farklı ve genelde daha pratik oluyor. İnternet bankacılığı tarayıcı üzerinden erişilip daha çok PC için uygun olurken, akıllı telefonlar için bulunan özel banka uygulamaları sayesinde kişi banka hesabına dair işlemleri daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliyor. Günümüzde Vakıfbank, Finansbank , Ziraat Bankası gibi önde gelen bankaların özel mobil uygulama sürümleri bulunuyor ve bu sürümler aracılığıyla iletişim kurulabiliyor.

Kullanıcılar internet bankacılığı veya mobil bankacılık aracılığıyla sanal ortam üzerinden fatura ödeme, EFT , havale, hatta yatırım işlemlerini yapabiliyor. Örneğin artık pek çok kişi altın almak için bir kuyumcuya gitmek yerine mobil veya internet bankacılığı üzerinden altın alıyor. Parasal işlemleri çok hızlı ve kolay bir şekilde yapmaya yarayan mobil bankacılık ve internet bankacılığını dikkatli bir şekilde kullanmak gerekiyor. Örneğin virüs bulunan bilgisayar veya telefondan hesaplara erişim sağlayıp hesabı açık bırakmak, eğer bankanın kendisine ait ekstra bir güvenlik önlemi bulunmuyorsa faciayla sonuçlanabilir. Kişinin internet bankacılığı ve mobil bankacılık hakkındaki kişisel bilgilerini de elektronik ortamlarda saklamaması gerekiyor.

(Visited 23 times, 1 visits today)