Bu içeriğimizde internet kavramı hakkında bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

İnternet dünya genelinde en yaygın iletişim aracı olup, kullanım sahası günümüzde epey gelişmiştir. Hayatımıza yeni bilgiler ve semboller getiren internet, tüm dünya üzerinde birbirlerine bağlı olan milyonlarca bilgisayarın oluşturduğu bir ağ olup, bilgileri kaydetmeye, yaymaya yaramaktadır.

İlk olarak 1969 senesinde Amerika Savunma Bakanlığı Araştırma Dairesi tarafından bakanlık bilgisayarları arasında bilgi alışverişi sağlayabilmek için kullanılmaya başlayan teknoloji, sonrasında üniversiteler ve araştırma kurumlarını da kapsayarak zamanla daha da yaygınlaşmıştır. 1990 yılından itibaren ülkemizde de kullanılan internet, çeşitli iletişimler için imkan veren elektronik tabanlı bir sistem sunmaktadır.

Günümüzde telefonların da oldukça gelişmesi sayesinde internetin kullanım alanı daha da yaygınlaşmıştır. Eskiden kablolara bağlı bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar ile internetten yararlanılabiliyorken günümüzde akıllı telefonlar sayesinde hemen hemen her yerden internete girebiliyoruz.

İnternetin en önemli özelliği etkileşimli iletişim sunmasıdır. İnternet bağlamında etkileşim eylem sırası, hız ve kapsam olarak üç unsurdan oluşmakta olup, internet sektörü çok hızlı bir şekilde gelişim göstererek günlük ve iş yaşamımızdaki bir rutin halini almıştır. Günümüze pek çok iş doğrudan internete bağlı olarak veya dolaylı olarak internet aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Kurumlar her geçen gün büyümekte olup, aralarındaki mesafe artmaktadır. İnternetle iletişimin mümkün olması sayesinde bu kurumlar arasındaki iletişim çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde devlet kurumlarında dahi memurlar birbirleriyle veya diğer kurumlarla internet aracılığıyla iletişime geçmektedir. Günümüzde pek çok devlet kurumuna veya sigorta şirketleri gibi özel kurumlara mail gönderilerek başvuru yapılarak işlemlerin halledilebilmesi mümkün hale gelmiştir.

İnternet günümüzde sosyal medya platformunu meydana getirmiş ve tüm dünyadaki gelişmelerden bir kullanıcının kolayca haberdar olabilmesini ve yine kendisinin haberdar edebilmesini mümkün kılmıştır. Kişilerin günümüzde internet aracılığıyla sanal profiller oluşturması, bu profiller üzerinden düzenli olarak paylaşımlar yapması mümkün kılınmıştır.

(Visited 34 times, 1 visits today)