Türkiye’de asgari ücretle geçinen birinin iPhone 14 Pro satın alabilmek için 146.7 gün çalışması gerekiyor. Bu da Türkiye’yi iPhone satın alım gücü konusunda dünyada tersten zirveye taşıyor.

Apple tarafından geçtiğimiz günlerde iPhone 14 serisinin tanıtımının gerçekleştirildiğini ve tüm dünyadaki fiyatlarının açıklanmış olduğunu biliyoruz. Peki iPhone telefonların en pahalı fiyatlarla hangi ülkede satıldığını biliyor musunuz? Uzun süredir bu sorunun cevabı Brezilya’ydı ancak Türkiye’de yaşanan son bir yıllık gelişmeler artık iPhone 14 Pro satın alabilmenin en zor olduğu ülkenin Türkiye olduğunu gösterir nitelikte.

iPhone 14 Pro’nun En Pahalı Olduğu Yer Türkiye

Apple’ın yeni gözdesi iPhone 14 Pro modelinin Amerika’da 999 Dolar fiyat etiketiyle satılmakta olduğunu biliyoruz ve ürünün Türkiye fiyatı 39.999,00 TL olarak duyuruldu. Bu bağlamda iPhone 14 Pro’nun kur farkı hesap edildiğinde bile arada iki katı bir uçurum gözüküyor. Buna vergilendirmeler ve büyük karlılık payları neden olurken iPhone 14 Pro gibi telefonları satın almak artık büyük bir lüks olarak gözüküyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda herhangi bir ülkedeki kullanıcının yeni bir iPhone almak için kaç gün çalışması gerektiği ortaya çıkarıldı. Bu bağlamda Türkiye’de iPhone 14 Pro 128 GB versiyonunu satın almak isteyen bir asgari ücretlinin 146.7 gün mesai yapması gerekiyor. iPhone cihazları artık en pahalı bizim ülkemizde olduğundan bu sonuç da şaşırtıcı gözükmemeye başlıyor. Ancak asıl şaşırtıcı olan nokta, ikinci sırada yer alan Filipinlerde bir asgari ücretlinin dahi 90 gün çalışacak yeni bir telefon alabilmesidir. Yani ikinci sıradaki ile aramızda 56 gün fark bulunuyor. Kısacası Türkiye’nin bu alanda açık ara tersten birinci olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone 13 serisinin de yine şu an epey pahalı fiyatlardan hali hazırda ülkemizde satıldığını ve buna rağmen çok ilgi gördüğünü belirtmek gerekiyor. Yani tüm bunlara iPhone telefonlar Türkiye’de hala ilgi görmeyi başarıyor.

 

(Visited 11 times, 1 visits today)