Bu içeriğimizde iPhone ürünlerinde bulunan turuncu / yeşil noktaların anlamlarına değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

iOS 14 işletim sistemi kullanan kullanıcılar telefonlarında turuncu nokta görebiliyor ve bunun sebebini merak ediyor. Meydana gelen turuncu nokta, cihazın o esnada mikrofon kullanmakta olduğuna işaret ediyor.

Bir görüşme esnasında veya ses uygulaması kullandığınız sırada kullanıcıya mikrofonun o an kullanılmakta olduğunu gösteren turuncu nokta , bildirim panelinde belirmektedir. Örneğin telefonunuzda mikrofonun o an açık olmasını gerektiren bir işlem yok ise ancak turuncu ışık var ise bu bir uygulamanın gizlice sizi dinlediğini gösteriyor olabilir. İşte bu yüzden turuncu nokta bildirimi kullanıcılar için son derece önemli bir bildirimdir.

Hangi uygulamanın sizi dinlediğini öğrenmek için de ekranın sağ üstünden aşağıya doğru kaydırma yaparak denetim merkezine göz gezdiriniz. Böylece uygulamayı tespit edip gereken önlemleri alabilirsiniz.

Yeşil Nokta

Yeşil nokta da iOS 14 ile sunulmakta olup, cihazın o esnada kamerayı kullandığını gösteren bir bildirimdir. Dolayısıyla kameralar ile çekimler yaparken veya görüntülü görüşmeler esnasında kameraya ihtiyaç duyacağınız için yeşil nokta bildirim panelinde belirecektir. Ancak o esnada kameranın açık olmasını gerektiren herhangi bir işleminiz yoksa ve yeşil ışık görünmeye devam ediyorsa önemli bir sorun olabilir. Örneğin bir uygulama sizden izinsiz olarak görüntünüzü alıyor olabilir. Yine turuncu nokta bildiriminde olduğu gibi ekranın sağ üstünden aşağıya doğru kaydırıp denetim merkezine göz atarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Bir uygulamanın mikrofon ve kamera iznini kaldırmak için Ayarlar’a gidip aşağıya doğru kaydırıp incelemek istediğiniz uygulamanın üzerine tıklayınız. Uygulama adının yanında yer alan Erişebilsin yazısının altında yer alan mevcut izinleri görebilir ve kendinize göre yönetebilirsiniz. Konuyla ilgili aşağıdaki yorum bölümüne yazarak da yardım talep edebilirsiniz.

(Visited 57 times, 1 visits today)