Bu yazımızda Apple’ın iPhone cihazlarında alarm ertelemesinin neden 9 dakika olduğu konusuyla ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte ayrıntılar…

Telefonlar günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda ve günümüzde sadece iletişim kurmak için değil aynı zamanda oyun oynamak, yatırımlar yapabilmek ve bankacılık işlemlerini halledebilmek v.b. unsurlar için de akıllı telefonlar kullanılıyor.

Akıllı telefonların en fazla kullanılan ve işe yarayan fonksiyonu ise alarm olup, belli bir saatte uyanabilmek için akıllı telefonlarımızda ayarlama yapar ve o şekilde uyuruz. Android bir akıllı telefona sahipseniz alarm için erteleme süresini dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Söz konusu süre 1 ila 60 dakika arasında değişiyor. Fakat iPhone cihazlarda böyle bir imkanınız bulunmamakta olup, iPhone kullanıyorsanız alarmı 9 dakika erteleyebiliyorsunuz. Peki neden 10 değil de 9 ve neden buna hiçbir şekilde müdahale edilememektedir?

Apple’ın ertelemeleri 9 dakika yapmasının nedeni eski saatlerle ilgili. Saatlerin tarihi M Ö 4. Yüzyıla kadar dayanmakta olup, Yunan filozof Platon MÖ 4. yüzyılda çalar saat kullanıyordu. Günümüz mekanik saatlerinin tarihi ise 1780 yılına dayanmaktadır. Fakat konumuzun ana teması olan erteleme butonu için 170 yıl daha ileriye gidilerek 1950’lere dönmek gerekmektedir. 1950’lü yılların ortalarında erteleme butonu bulunan ilk çalar saat çıktı. Söz konusu tarihteki erteleme süresi de 9 dakikaydı. Mühendisler ertelemeyi gerçekleştirmek için saat dişlilerine bir dişli daha eklemişlerdi ve dişli 9 dakika 3 saniye veya 10 dakika 43 saniye erteleme yapabilmekteydi.

Yani Apple’ın ertelemeleri 9 dakika ayarlamasının temel nedeninin geleneklerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Günümüzde mekanik saatler neredeyse hiç kalmadı ancak Apple günümüzde saat ertelemesini 9 dakika olarak kullanmaya devam ediyor. Apple’ın bunu o yıllarda yapılan çalışmalara saygı için de yaptığı düşünülmekte olup, bunu sadece Apple değil Amazon da Alexa destekli ürünlerinde uyguluyor.

(Visited 4 times, 1 visits today)