IPTV izleyen kişilerin tespit edilerek cezalandırılması mümkün müdür? Yazımızda bu hususla ilgili olarak bilgiler veriyoruz.

Günümüzde bir dizinin telif hakkını alan bir bir şirketin o dizinin internet üzerinden yayımlanmasını engelleyebildiği biliniyor. Bu sebepten birkaç istisna internet sitesi dışında dizi paylaşımlarında bulunan internet siteleri dizilere v.b. içeriklere yer verememektedir ve bu durum da IP TV kullanımını artırmıştır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya devam edildiği bilinen IPTV’nin doğrudan tespit edilmesi mümkün olmamaktadır çünkü IP TV kullananların tespit edilebilmesi için ilk aşama olarak yayının yapılması için kullanılmakta olan sunucuların ele geçirilmesi gerekiyor.

Yayınları izleyenleri görmek için ilk olarak yayının yapıldığı sunuculara bağlanmak gerekmekte olup, sunuculara bağlanıldığı an sunucunun yöneticisi bağlantı yerini belirli sınırlar dahilinde görebilmektedir. Sunucuya bağlanılan anda bir tür iz bırakılmış olunur ve bu yüzden IP TV kullanarak örneğin maç izleyenlerin kimler olduğu tespit edilebilir ancak sunuculara ulaşılması durumunda kimlerin o IPTV’ye bağlandığının listelenmesi mümkün olacaktır. Herhangi bir kullanıcının IP TV sunucularına kimlerin bağlandığını direkt olarak görmesi ise mümkün olmamaktadır. Yani bunun için ilk olarak sunucuların kontrolünün ele geçirilmesi şarttır ve sunuculara bağlanan IP’lere de erişim sağlanması gerekmektedir.

Ülkemizde yer almakta olan IPTV’lerin sahip olduğu sunucuların büyük çoğu yurt dışı kaynaklıdır. Bu yüzden Türkiye’deki yetkili mercilerin bu sunuculara erişim sağlayabilmek için ilk olarak o sunucunun bulunduğu ülkenin makamlarıyla iletişime geçmesi gerekir ve bu da sürecin zorluğunu ve uğraştırıcılığını kat be kat artırmaktadır. Aynı zamanda iddiaların kanıtlanması ve o ülkenin de yasal süreç başlatması gerekmektedir. Bunlar kısa bir süre zarfında çözülebilir ise IP TV kullananların bir listesini elde etmek mümkün hale gelebilir. IP TV kullanmanın hapis cezasını gerektiren bir suç olduğunu, yakalanıldığı zaman 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasının olduğunu ancak bunun paraya çevrilebildiğini de belirtelim.

(Visited 2 times, 1 visits today)