Bu içeriğimizde ışık terapisiyle ilgili olarak bilinmesi gereken unsurları ele alıyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Işık terapisi uyku bozukluğu, mevsimsel depresyon, duygu durum bozuklukları gibi durumlarda kullanılmakta olup, ışık tedavisi daha çok ilaçlar ile çözüm bulamayan, hamilelik sebebiyle ilaç kullanamayan kişilere ilaç yerine alternatif tedavi olarak uygulanmaktadır.

Işık terapisi için ilk olarak doktor görüşü alınmalıdır ve hangi ışık kutusunun daha iyi geleceği belirlenmelidir. Size uygun ışık kutusunu eczanelerden alabilirsiniz. Yoğun ışık verme tekniği, kişinin psikolojik rahatsızlıklarını en aşağıya indirebildiği gibi, vücutta seratonin ve melatonin hormonlarının dengelenmesine katkı sağlamaktadır.

Gerek evde gerek iş yerlerinde kullanılan ışık tedavisi herkeste aynı etkiyi oluşturmayabilir. Tedavi sürecine başlamadan önce bunu göz önüne almak gerekir. Aynı zamanda tedavi sürecinde sıkılarak seansları bırakmamak gerekiyor. Işık terapisinin olması gerektiği şekilde yapılmaması kişinin hamlesinin başarısız sonuçlanmasına neden olacaktır.

Işık terapisi özellikle sabah uyanmakta zorluk çeken kişilerin enerjisini yükseltmek amacıyla kullanılabilir .Gün içerisinde daha dinamik olunması için uyanmalarından 45 dakika öncesine ışık kutularının ayarlanması ve uyanacakları zamana kadar ki sürede yoğun ışık sayesinde seratonin hormonu salgılanması amacıyla uygulamak etkili sonuçları mümkün kılacaktır.

Kişilerin ışık terapisini en azından iki günde bir düzenli olarak uygulaması gerekir. Böylece kişi duygu durumunu kontrol altında tutabilir. Eğer ışık terapisinin dozu 2 günde 1 uygulama için yetersiz kalmakta ise o halde uygulanabilecek bir saat belirlenerek ışık terapilerinin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Daha çok kış aylarında özellikle havanın sürekli olarak kapalı olduğu dönemlerde ve uzun süre güneş doğmayan ülkelerde yaygın olarak kullanılabilen ışık terapisi, kişilerin ruh durumlarının düzelmesi konusunda katkı sağlamaktadır. İlaç tedavisine ek bir tedavi olarak kullanılması da yaygın görülen bir durumdur.

(Visited 16 times, 1 visits today)