Bu yazımızda ivmeölçerlere ilişkin olarak bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte ivmeölçerler hakkında detaylar…

İvmeyi ölçmenin, hızı ölçmekten biraz daha zor olduğu bilinmektedir çünkü hızın belirli bir süre içerisinde nasıl değiştiğini bulmayı içermektedir. İvmeölçerler roket biliminin malzemesi olarak kabul edilmektedir. Bir uzay aracına monte edildiği zaman roket hızındaki değişikliklerin yanında apojeyi ve oryantasyonu ölçmek için de kullanılır. Bunun yanında gemi otopilotları ve uçak otopilotları gibi rehberlik sistemlerinde de yine ivmeölçerlerin kullanıldığına şahit oluyoruz. Aynı zamanda modern cep telefonlarında veya el konsollarında da ivmeölçerlerden yararlanıldığını söyleyebiliriz çünkü örneğin cihazı bir yandan diğer yana doğru eğdiğiniz zaman ivmeölçer meydana gelen boyut değişimini algılayabilmektedir.

İvmeölçerlerin bazı enteresan kullanım alanları da bulunmaktadır. Mesela yüksek teknolojiye sahip olan çamaşır makinelerinde yükün dengesiz durumda olduğu algılanabilir ve hatta kendi kendilerine ayarlamalarda bulunabilirler. Bu durum ivmeölçer çipleriyle mümkün olmaktadır. İvmeölçerlerin günümüzde daha pek çok ev elektroniğinde kullanıldığı bilinmektedir.

İvmeölçerin çalışma prensibi hızın zamanla nasıl değiştiğini hesaplamak yerine kuvveti ölçerek belirlemesidir. Aynı zamanda pek çok farklı ivmeölçer türü bulunmaktadır. Örneğin mekanik olanları araçta oturan yolcuların kuvvetler ile ilgili etki ettikçe ileri geri hareket etmekte olan küçültülen basit versiyonları şeklinde olmaktadır.

Sismometreler deprem kuvvetlerini kaydedebilmek için yaylara bağlanan ağır kütleler üzerinde kalemler kullanılarak çalıştırılır. Bir deprem olduğu zaman sismometre dolabını sallar ve kalemin hareket etmesi daha uzun sürmektedir. Bu sebeple de kağıt grafik üzerinde daha sarsıntılı bir iz bırakacaktır. Ancak ivmeölçerlerin alternatif olan tasarımları kağıt üzerine kalem izi yaparak değil elektrik veya manyetik sinyalleri üreterek ölçmektedir. Bazı ivmeölçerlerde ise kuvars gibi piezoelektrik kristaller akıllı işi yapmaktadır. Kütleye bağlı kristal bulunur ve ivmeölçer hareket ettiği zaman kütle kristali sıkıştırarak küçük bir elektrik voltajının üretilmesini sağlar.

(Visited 8 times, 1 visits today)