Bu içeriğimizde JNLP dosyasıyla ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

JNLP dosya formatı internet desteği ihtiyacıyla JAR ile ayrılmakta olup, Java programlarının karmaşık bir dünyası bulunmakta ve JNLP dosya birimi de içerisinde barındırdığı bilgiler bakımından basit bir taban ile yazılmış olmasına rağmen eğer elinizde doğru bir program bulunmuyor ise kolayca açılamamaktadır.

İnternet tabanlı Java uygulamalarına ait bilgileri barındırmakta olan JNLP dosyasının içerisinde Java diliyle yazılan temel metin şeklinde düzenlenmiş bilgiler yer almaktadır. JNLP dosyası indirilmiş olduğu Java uygulamasıyla kullanılabilmekte olup aynı klasör içerisinde saklanmaktadır. Harici olarak indirmek , açmak ve düzenlemek de gerekmektedir. JNLP dosyası açıldığında kendinize göre düzenleyebilirsiniz çünkü açık kaynak kodlu olarak sunulmaktadır.

JNLP teriminin açılımı Java Network Launch Protocol olup, Türkçe karşılığı Java Ağ Başlatma Protokolüdür. Java programlama dili kullanılıp internet üzerinden çalıştırmak üzere geliştirilen uygulamaya ait verileri saklayan dosya formatının bağlı olduğu uygulamalar internet tabanlı olsada internet tarayıcıları ile değil cihaza indirilip kurulmak suretiyle çalıştırılmaktadır.

JNLP dosyasını çalıştırmak için Java Runtime Environment kurabilirsiniz ve Java yazılımının güncel sürümünü indirip kurabilirsiniz. Ardından JNLP dosyası otomatik bir şekilde Java yazılım üzerinden açılmakta olup, Birlikte Aç seçeneği ile Java yazılımını kullanabilirsiniz. Bazen JNLP dosyası Java yazılımının güncel olmaması, JNLP dosyasının güncel olmaması , JNLP dosyasının hatalı veya bozuk olması nedeniyle açılamamış olabilir.

Java yazılımınızı güncellemek için bilgisayar işletim sisteminize uygun olan en güncel sürümü resmi internet sitesi aracılığıyla edinmeniz gerekmektedir. Eğer sorun JNLP dosyanızın eski olmasından kaynaklanmakta ise dosyanızın güncel bir versiyonunu bulmanız gerekmektedir.

(Visited 19 times, 1 visits today)