Otomobil satışlarında düşüş gözlemleniyor. Otomobil satışları 2021 yılında, 2020 yılına nazaran epey azaldı.

Otomobil sektöründe fiyatların oldukça yükselmesi, Türkiye’de otomobil satışlarının düşmesine neden oldu. Vatandaş sıfır ve ikinci el araçlara daha az ilgi gösteriyor. Bunda maddi yetersizliğin büyük etkisi bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de otomotiv sektörü 2020 yılına göre daha hareketsizdi. 2021 ile 2020 yılları karşılaştırıldığı zaman 2021 yılında ciddi bir azalma göze çarpıyor. Buna dair veriler Avrupa İstatistik Ofisi tarafından yayınlanmış olup, ülkemizdeki kullanıcıların bir otomobile sahip olmak adına maddi gücünün, olması gerekenin çok altında olduğu belirlendi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre Türkiye’deki vatandaşların neredeyse yarısının araba sahibi olmak için yeterli maddi gücü bulunmuyor. Bunda dolar kurunun ve ÖTV uygulamalarının büyük etkisi bulunuyor. Sıfır araç piyasasındaki pahalılık ikincil el otomobil piyasasına da yansırken vatandaşların alım gücünde her geçen gün daha fazla düşüş gözlemleniyor.

2021 yılı otomobil satışları 2020 yılı ile karşılaştırıldığı zaman %7.9 oranında azalma görülüyor. Aralık 2020 dönemindeki araç satış oranları 2021 yılının Aralık ayında yüzde 46 oranında düştü. Yani 2021 yılının Aralık ayındaki otomobil satışlarında önceki yılın aynı dönemine nazaran neredeyse yarı yarıya düşüş meydana geldi. Otomobil piyasasının bu kadar durgun olmasının temel nedeni ise yaşanan ekonomik dalgalanmalar olup, Eurostat tarafından sunulan verilere göre Türkiye , Avrupa ülkeleri arasında otomobil satın almak için yeterli maddi gücün en yetersiz olduğu ülke konumunda. Türkiye’yi %23,5 ile Romanya takip ederken, ülkemiz ile kıyaslandığında onlar bile daha kolay araç sahibi olabiliyorlar.

Türkiye bin kişiye düşen binek araç sayısı hususunda da yine Avrupa’da en kötü durumda olan ülke. Yaklaşık iki aydır yaşanan dolar kurundaki dalgalanmalar ikinci el otomobil piyasasını da olumsuz etkilemiş vaziyette.

(Visited 21 times, 1 visits today)