Video oyunu dünyasında sıklıkla duyulan bir terim olan roleplayin ne olduğuna değiniyoruz. İşte Roleplay hakkında bilinmesi gerekenler…

Gerek offline gerek onilne oyunlarda görülen roleplay, özellikle pandemi sürecinde oyuncular arasında sıklıkla telaffuz edilen bir terimdir.

Roleplay İngilizce bir kelime olup Türkçe karşılığı Rol Yapmaktır. Oyunda benzer kurgudan oluşan ortamda verilen rolü benimseyerek rolün gerekliliklerini yerine getirmek olan roleplay, örneğin oynadığınız bir video oyununda hırsızın rolüne bürünüyorsanız bir hırsız gibi düşünmek ve oynamak anlamına geliyor.

Roleplay kendi içerisinde canlı aksiyon rol yapma, metin tabanlı rol yapma ve masaüstü rol yapma olarak ayrılmaktadır. Metin tabanlı rol yapmak daha çok online oyunlarda tercih edilmekte olup, tamamen yazıya dayalı olan bir türdür ve bu nedenle metin tabanlı rol yapma olarak lanse edilir. Metin tabanlı rol yapma sırasında karakterin sözünü, hamlesini ve düşüncesini yazılı olarak karşı tarafa aktarmanız gerekmektedir.

Canlı aksiyon rol yapma, LARP olarak da bilinmektedir. Daha çok yüz yüze yapılması tercih edilen ve sanal ortam da da yapılabilen rol yapma türü olup, canlandıracağınız karaktere bedenen ve ruhen adapte olmanız ve karakteri yaşayıp yaşatmanız anlamına gelir. Bu hususta kostüm giymeniz , karakterin fiziksel özelliklerine bürünmeniz gerekir.

Masaüstü rol yapma ise yüz yüze tercih edilen ve sanal ortamda da yapılabilen bir rol yapma türü olup, masanın etrafında toplanarak olay örgüsü kurup karakterleri oluşturmanız gerekmektedir. Kendisine has bir termonolojisi bulunan masaüstü rol yapma oyunlarında zar kullanımı epey yaygın olup, oyun esnasında gereken durumlarda zar atılarak çıkan sonuca göre oyuncu hamleleri değişkenlik gösterir. Roleplay türünün üç ana türün dışında belli bazı kategorileri de bulunmakta olup, bunlar arasında fandom, cross – over , AU, Group gibi alt kategoriler bulunmaktadır.

(Visited 34 times, 1 visits today)