Metaverse çılgınlığı büyük bir süratle yayılırken en fazla metaverse arsası alan ülkenin ise Türkiye olduğu ortaya çıktı.

OVRLand üzerinde Dünya’daki fiziki arsaların sanal halleri satılmakta olup, pek çok kişi geleceğe yatırım olması amacıyla bu sanal arsalardan satın alıyor. Özellikle ülkemiz metaverse arsalarına çok büyük bir ilgi gösteriyor.

İnternetin bir sonraki aşaması olarak görülen metaverse her geçen gün daha fazla konuşuluyor. Pek çok dev şirketin de katılarak yatırım yapması, metaverse evreninde özellikle arsa satışlarının yapılması dikkat çekiyor. OVR isimli platformda bulunmakta olan OVRLand isimli metaverse arsalarına en fazla ilgi gösteren ülke ise Türkiye olup İstanbul Boğazı, Kadıköy Moda sahili gibi bölgelerin tamamen satın alındığına dikkat çekiliyor. Geçtiğimiz günlerde bununla ilgili olarak sahibinden.com üzerinde ilan bile açıldığını görmüştük. Bir kişi OVR üzerinde sahip olduğu arsayı sahibinden üzerinden satışa çıkarmıştı.

Kişilerin metaverse arsalarına para vermesinin temel nedeni olarak bu arsaların geleceğe yatırım olduğunun düşünülmesi olup, büyük bir gelir kaynağı sunabileceği üzerinde duruluyor. Ülkemizde bu kadar ilgi gösterilmesinin nedeni ise son zamanlarda yaşanan ekonomik dengesizlikten bunalan vatandaşın daha riskli yatırımlara yönelmesi olarak öne çıkarken aynı zamanda ülkemizin genç nüfusunun oldukça yaygın olması ve video oyun dünyası ile sanal gerçekliğe çok ilgi göstermemizin de büyük payı bulunuyor.

OVR ile ilgili yapılan analiz sonucuna göre Türkiye’deki yatırımcılar en fazla yine Türkiye’deki sanal arazileri satın alıyor ve yatırımlar farklı ülkelere yayılmadığı sürece bu durum olumsuz bazı sonuçlar da doğurabilir. Örneğin Türkiye’de satın alınan arsalara fazla talep oluşmamasına ve dolayısıyla yatırımların boşa gitmesine neden olabilir. Aynı zamanda Google Maps kullanılarak metaverse arsası satışı yapan çok sayıda projenin olduğunu da unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla OVR üzerinden alınan arsalara beklenen ilginin olmaması gibi bir ihtimal her zaman bulunuyor.

(Visited 22 times, 1 visits today)