Otomobil dünyasında son günlerde ÖTV konusunda yapılan düzenlemelerden sonra yeni model bazı Volkswagen ve Seat modellerine ÖTV indirimi uygulandı. İşte habere dair detaylar…

Volkswagen ve Seat markaları ülkemizde tutulan iki otomobil markası olup, Ibiza ve Polo gibi modellerin başlangıç sürümleri, uygulanan son ÖTV indirimlerden etkilenmiş durumda.

ÖTV güncellemesi Seat ve Volkswagen modelleri hususunda fiyat değişiklikleri sağladı. Volkswagen ve Seat, ÖTV matrah güncellemesinin sonrasında yeni fiyatları duyurdu. Gelen bilgilere göre indirimler sadece Ibiza, Polo gibi modellerde elle tutulur seviyede karşımıza çıkarken, Golf’ün giriş modelinde de bir miktar indirim yapıldı. Böylece bu otomobillerden birini almak isteyenler için biraz daha avantajlı bir zemin hazırlandı.

Volkswagen Golf modelinin giriş seviyesi modeli 1.0 TSI 110 HP Manuel daha önce 394.700 TL fiyat etiketine sahipken aldığı indirimle beraber 372.900 TL’ye düştü. Yani yaklaşık %5 oranında indirim bulunuyor. Polo otomobillerinin giriş seviyesi paketi olan 1.0 80 HP Manuel Impression ise 360.400 TL’den satılırken 320.500 TL’ye düştü. Yani %11 seviyesinde azımsanmayacak bir indirim uygulandığı söylenebilir.

Seat otomobillerde ise yeni Ibiza 1.0 Evo 80 HP Style 339.000 TL’den satılıyorken %11 oranında indirim alarak 301.500 TL’ye indi. Yeni Ibiza 1.0 EcoTSI 110 HP DSG Style ise 419.000 TL fiyat etiketine sahipken %5.5 oranında indirim alarak 395.800 TL’ye indi.

İkinci el piyasasını nasıl etkileyecek?

Uygulanan indirimlerin, giriş seviyesi modeller için dahi yeterli seviyede olmadığı gözükmekte olup, yine de son zamanlarda oldukça yükselen ikinci el araç fiyatlarına biraz etkide bulunacaktır. Şu an eski model Polo, Ibiza gibi araçlar 100.000 TL seviyesinden alıcı beklemekte olup, bu durum ikinci el otomobil pazarının durgunlaşmasına sebebiyet verdi.

Sıfır araçlar hususunda meydana gelen fiyat değişikliklerinin ikinci el pazarına ne zaman yansıyacağı belirli olmamakla beraber, konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

(Visited 16 times, 1 visits today)