Bu içeriğimizde Classroom hakkında bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte detaylar…

Google Classroom sanal sınıf oluşturma görevini gören, uzaktan eğitim hususunda oldukça faydalı bir uygulama olarak öne çıkıyor.

Google Classroom, günümüzde benzer amaçlara hizmet etmekte olan çoğu uygulamanın sahip olduğu karışıklığı giderip daha basit işler uygulayabilmesiyle de dikkat çekiyor. Öğrencilerin teknik sorunlardan arınarak derslerine odaklanmasını, öğretmenler ile daha sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlıyor. Bunda elbette projenin arkasında Google’ın olmasının büyük etkisi bulunuyor.

Classroom nasıl edinilir?

Eğer PC üzerinde kullanacaksanız ilk olarak Chrome tarayıcısında Classroom mağaza sayfasına girin ve Chrome’a ekle seçeneğine dokunun. Sonrasında Chrome uygulamaları sayfasında Classroom’u bulup sağ tıklayın ve kısayol ekleme seçeneğine tıklayın. Böylece uygulamayı masaüstüne kısayol olarak ekleyebilir ve kolayca çalıştırabilirsiniz.

Eğer mobil cihazlarda kullanacaksanız o halde uygulamanın mobil sürümünü edinmeniz gerekiyor. Bunu da Android ve iOS marketleri üzerinden yapabiliyorsunuz. Uygulamayı edindikten sonra derslere katılabilmek için kodunuz varsa onu kullanabiliyorsunuz ve çıkan ekranda Sınıfa Katıl seçeneğini seçebiliyorsunuz. Eğer sınıf oluşturmak istiyorsanız da Sınıf Oluştur seçeneğini seçip gerekli bilgileri doldurarak kendi sanal sınıfınızı oluşturabiliyor ve öğrencileri davet edebiliyorsunuz. Ders ve ödev teslim tarihlerini akış ekranı üzerinden takip edebiliyorsunuz.

Uygulamada yapmış olduğunuz çalışmaları yükleyerek diğer öğrenciler ve öğretmeninizle paylaşabiliyorsunuz. Uygulama içerisinde sınıfınızın ana sayfasına eriştiğiniz zaman teslim tarihi yaklaşmakta olan ödevleri ve duyuruları görebilir, aynı zamanda bir başka sekmede Sınıf Çalışmaları bölümünü kullanabilirsiniz. Bu bölüme yüklenen dosyalar Google Drive platformu tarafından yedekleniyor ve böylece kullanıcılar için olumsuz bir veri kaybı durumu da meydana gelmiyor.

Genel itibariyle oldukça faydalı bir uygulama olan Google Classroom, teknolojinin faydalı yönlerinden yararlanmak isteyenlerin imdadına koşuyor.

(Visited 30 times, 1 visits today)