Yeni yazımızda kandaki oksijen Sp02 değerine ilişkin olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte detaylar…

Sp02 terimi kandaki oksijenin doygunluğunu ifade etmektedir. İnsanlar açısından hayati bir önemi bulunmaktadır. Çok bilinmeyen bir terim olsada son yıllarda akıllı saatler ile beraber daha fazla duyulmaya başlandı.

Sp02 değeri çoğu insanda normal sınırlar içinde olup kolay kolay yükselmemektedir fakat kolayca düşebilir ve düştüğü zaman da bu durum bazı akciğer rahatsızlıklarını gösteriyor olabilir. Sp02 değerinin aralığı %95 ile %100 arasında olması gerekmektedir. %80’in altında olması ise kalp ve beyin gibi pek çok organın zarar göreceğini gösterir ve bu yüzden önlem alınmasını gerektirir. Bu değerin düşmesinin nedeni kişinin sağlıklı nefes alamaması olup, bazı durumlarda nefes alsa dahi hemoglobinler kanı taşımayabilir. Sp02 değerini düşürdüğü bilinmekte olan bazı hastalıklar bulunmakta olup, bunlardan başlıcaları; KOAH, astım, anemi, kronik bronşit, amfizem ve çeşitli kalp sorunlarıdır. Bunun yanında sigara içilmesi de yine Sp02 değerinin düşmesine neden olacak olan unsurlardan biridir çünkü sigara içmekte olan insanların kanında karbonmonoksit birikmesi bulunmaktadır.

Sp02 Değerinin Ölçülmesi

Bu değerin ölçülebilmesi için uygulanan yöntem nabız oksimetresi isimli bir cihaz olup, akıllı saatlerde de buna benzer bir sistem kullanmaktadır. Nabız oksimetresi tarafından damarlara kızılötesi ışık verilmekte ve oksijen taşımakta olan daha parlak kırmızı renkteki hemoglobinler tespit edilmektedir. Bu tespiti değerlendirmekte olan cihaz Sp02 değerini göstermektedir.

Sp02 Değerinin Düştüğünü Gösteren Belirtiler

Baş ağrısı meydana gelmesi, göğüste ağrı oluşması, nefes darlığı hissedilmesi, bakonfüzyon, bilinç bulanıklığının olması, kalp atışında hızlanma meydana gelmesi gibi belirtilerdir. Eğer bu düşüş sürekli hale gelirse siyanoz belirtileri başlamakta ve bu yüzden tırnaklar ile cilt mavi bir renk haline gelmektedir ve solunum yetmezliği nedeniyle organlar hasar görmeye başlar ve sonrasında ölüm gerçekleşebilir.

(Visited 2 times, 1 visits today)