Bu içeriğimizde kitaptan uyarlanan başarılı 5 filme değineceğiz. İşte kitaptan uyarlama en iyi filmler…

Bazı yazarların oldukça güçlü bir kalemi olduğu bilinen bir gerçek ve bu bağlamda bazı kitaplar bir filme dönüştürülerek çok popüler hale gelebiliyor. Peki kitaptan uyarlanan filmler konusunda en başarılı olanlar hangileri dersiniz? İşte kitaptan uyarlama olan başarılı 5 film…

Harry Potter

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nu konu edinmekte olan bu film, yıllar geçse dahi kitaptan uyarlanan en iyi filmler arasında kalmaya devam etmektedir. İlk filmi 2001 yılında çıkmış olan Harry Potter filmi zaman içerisinde çok sevilip seri haline gelmiştir.

Yüzüklerin Efendisi

Okuyucu kitlesinde son derece sevilmiş olan Yüzüklerin Efendisi kitapları 2. Dünya Savaşı’nın ardından 9 yıl sonra yazılmıştır. Zamanla bir film haline gelmiş ve evren böylece daha popüler olmuştur. Yüzüklerin Efendisi kapsamında üç film piyasaya sürülmüştür.

Dövüş Kulübü

Kitaptan uyarlanan en iyi filmlerdendir. 1996 yılında yazılan Fight Clup isimli roman 1999 yılında bir film haline getirilmiş ve en kült yapımlardan biri olmayı başarmıştır. Film eleştirmenlerden genel olarak tam not almıştır ve pek çok ödülün de sahibi olmuştur. Hala gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak gösterilen Dövüş Kulübü özellikle özgün yanıyla beğeni kazanmıştır.

Alacakaranlık

2005 yılında kitap olan Alacakaranlık 2008 yılında ise film serisi haline getirilmiştir. Vampir temalı en iyi film serilerinden biri olmuştur. Amerikalı kadın yaza Stephenie Meyer’in kalemiyle yazılan evreni ile kendisine hayran bırakan Alacakaranlık evreni eleştirmenlerden de tam not almayı başarmıştır.

Yeşil Yol

Stephen King tarafından kaleme alınan 1996 yılında yayımlanan Yeşil Yol isimli kitaptan yola çıkarak 1999 yılında ortaya konan bir filmdir. Bir siyahi mahkumun yaşadığı dramatik hikayeyi ve biraz da olağan üstü güçlerini anlatmakta olan bir filmdir. Günümüzde de geçerliliğini koruyan kaliteli filmler arasında yer almaktadır.

(Visited 19 times, 1 visits today)